fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındığın %40'ı Çöpe Gitti

Fındığın %40’ı Çöpe Gitti

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 8’inci Meslek Grubu Fındık Komitesi Başkanı Necmettin Genç, şu anda fındık fiyatlarının doları takip ettiğini, eskiden piyasada rekabet olmadığını fakat artık olduğunu dile getirdi.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) 8’inci Meslek Grubu Fındık Komitesi Başkanı Necmettin Genç, serbest piyasada fındık fiyatlarının 24 lira civarlarında olduğunu açıkladı. Fındık fiyatının 25 lira seviyelerine çıkmasının anormal bir durum olmadığını ifade eden Genç, “Biz geçtiğimiz sezonu 25 liradan kapattık. Şu anda fındık fiyatının 25 lira seviyelerinde olması normal karşılanmalıdır. Anormal bir yükseliş yok. İlerleyen günlerde de fındık fiyatı 26, 27, 28 lira arasında gidip gelecek. Buradaki bir diğer etken de doların atması. Şu anda fındık fiyatları doları takip ediyor. Eskiden böyle bir şey yoktu ama şimdi piyasada rekabet var. Örneğin Ordu piyasasına yeni bir firma girdi. Böylece ne oldu; kapitalizm ortadan kalktı ve rekabet başladı. Eskiden doları belli bir kesim kontrol ediyordu, şimdi rekabet olduğu için edemiyorlar. Rekabet olduğu zaman aradan birisi sıyrılıyor. Bundan sonra fındık fiyatını bulacaktır ve artık 1-2 kişi fındığı kontrol edemeyecektir.” şeklinde konuştu.

Herkes Kendi Hesabını Yapıyor

Necmettin Genç, “Devlet, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla fındığın fiyatını 22 lira olarak belirledi. TMO olmasaydı piyasada bugünkü fiyatlar oluşabilir miydi? Oluşmazdı. Burada hepimize düşen görev, üretilen fındığı ihracat yapılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Fındık fiyatlarının artmasındaki bir diğer etkenin kırsalda yaşayan insanların eğitim seviyesinin yükselmesi olduğuna vurgu yapan Genç, “Bir diğeri de artık insanların eğitim seviyesi yükseliyor. Kırsalda yaşayanların çoğunluğu ilkokul mezunuydu. O insanların çocuklarının hepsi üniversite okumuş ve eğitimli çocuklar. Onlar da ekonomilerini yönlendirmeye çalışıyorlar. Sahil ile kırsal arasındaki uçurum azaldı. Kırsalda eskiden insanlar yönlendiriliyordu. Şimdi artık bu yönlendirme bitti. Kimse kimseyi yönlendiremiyor. Herkes kendi hesabını yapabilecek seviyelere ulaştı.” dedi.

Yazık Bu Fındıklara

Fındık bahçelerinde ilaçlama yapılmaması sebebiyle rekoltede düşüş yaşandığını aktaran Genç, “Bu sene fındıkta ilaçlama yapılmaması nedeniyle %20 ile 25 arasında bir kayıp var. Yani Ordu’da üretilen fındığın %40’ı çöpe gitti. Yazıktır bu fındıklara. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler, bu konuyla ilgili bizlere söz verdi. İnşallah bu ilaçlamaları belediyemiz yapar. Bu ilaçlamalarla birlikte fındığın verimi artacak ve fiyatı 30 liralara çıkacak.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed
Muhammed
8 Ekim 2020 00:05

Ordu’ya yeni firma geldi ve kapitalizm ortadan kalktı ne demek abi sadgfsadgjfsgdkjfghskajdl. Artık Ordu’da Marksizm ortaya çıkarsa şaşırmayın.

murat başkan
murat başkan
3 Ekim 2020 22:32

fındık fazla olsa bu sefer emek çöpe gidiyor o anlamda varsın fındık çöpe gitsin uyanık herif..adam fındık doları takip ediyor peki geçen nisanda dolar kaçtı fındık 25 oldu şimdi dolar kaç fındık 23 tl demekki sende bir hal var başkan

Ahmet metan
Ahmet metan
3 Ekim 2020 00:00

Tamam fındığın yğzde kırkı çöpe gitti. Fakat benim çevremde gördüğüm kadarı ile kimse koruk fındığı haröanda ayıklamıyor. Sebebi ise ferroro ve onun alıcıları olan yereldeki tüccarlar. Ben fındığımı temiz vermeye çalışırken diğer üreticiler patozdan çıktığı gibi fındığı satıyor ve tüccar itiraz etmeden fındığı alıyor. Çuval başına 5 kilo koruk hesaplıyor. Ama benim fındığımda çuval başı 500 gramı geçmez koruk. İşini hakkıyla yapan üreticiye kazık atılıyor. Böyle giderse kendi iç fındığımı kendim yapacağım ve piyasanın yarı fiyatına perakende olarak satacağım.