fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Fındığın Ekonomiye Katkısı ve Haşerelerle Mücadele Konusu Konuşuldu

Fındığın Ekonomiye Katkısı ve Haşerelerle Mücadele Konusu Konuşuldu

Fındık ekonomiye katkısı ve haşerelerle olan mücadeleyi konu alan toplantı Trabzon’da gündeme geldi.

KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği “Fındık Konusunda Ticaret Borsaları ile İşbirliği ve İstişare Toplantısı” yapıldı.

Son zamanlarda yurt dışından ülkemize giriş yapan haşerelerin fındık üretiminde zarar verdiğini söyleyen Örem, Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak fındığa verilen ciddi zararlarına karşı uğraş verdiklerini söyledi.

“Üniversitemizde tarımsal haşerelerle biyolojik yöntemlerle mücadelede çalışan oldukça deneyimli iyi bir ekibimiz ve üst düzey analiz laboratuvarlarımız bulunuyor. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Zihni Demirbağ, Prof. Dr. Remziye Nalçacıoğlu ve Prof. Dr. İsmail Demir, biyoteknoloji alanında yapmış oldukları çalışmalarla ülkemizde ve uluslararası camiada sayılı isimlerdendir.”

Temel araştırmadan endüstriyel üretim ile tarımsal kullanıma kadar olan süreçlerde zararlılarla mücadelede biyolojik özlü metotlar ve yöntemlerin üzerine çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Prof. Dr. Demirbağ, Nalçacıoğlu ve Demir de fındıkta ciddi zararlara neden olan kahverengi kokarca gibi zararlı etkenlere karşı, yine bölgemizde bulunan mikrobiyal etmenler kullanılarak doğal biyolojik mücadeleyle ilgili yapabileceklere ilişkin bilgilendirme yaptı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Emine Serin
14 Şubat 2020 11:06

Ureticinin elinde zaten bir sey kalmadi artik yapilacak ne varsa bir an once yapilsa

Aytaç Afacan
14 Şubat 2020 10:29

Sonuc ne peki ne karar cikti fiyat artirimi yapsanizda insanlar biraz ferahlasa.