Salı, Nisan 20, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındığın Baş Düşmanı İle Mücadele!

Google News

Son Dakika

Fındık ihracatçıları, dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye’nin verimlilik sıralamasında sonlarda yer almasının en büyük nedenlerinden biri olan bitkisel hastalık ve zararlılar ile karşı çıkarak  sürdürüyor.

Son dönemde yoğun olarak Artvin ve Rize’deki fındık bahçelerinde görülmeye başlayan ve 2015-2017 yılları arasında Gürcistan’daki fındık bahçelerinde çok ciddi verim ve kalite düşmesine neden olan kahverengi kokarca böceğinin, bu ülkeden ülkemize giriş yaptığı tespit edildi. Uzmanlar, diğer zararlılardan daha hızlı üremesi, günde yaklaşık 30 kilometre yol kat edebilmesi ve çok etkili olduğu fındık ağacında boş, lekeli ve şekilsiz fındık oluşumuna neden olmasının yanı sıra bir ağacı 15 gün içinde kurutabilmesi gibi özellikleri nedeniyle dikkate alındığında kahverengi kokarca ile mücadelenin daha etkin biçimde sürdürülmesi gerektiği uyarısını yaptılar.

Fındık bahçelerine tam 6 bin tuzak

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bu zararlıyla süratli bir şekilde mücadele edilmesi için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile iş birliği içerisine girdi. Birlik yetkilileri, Mart 2018’de uzmanlarla yapılan görüşmelerin ardından çizilen proje haritasına uygun bir şekilde maddi ve manevi destek sağlanarak zararlıyla mücadele için bir proje hazırlandığını, proje kapsamında saha çalışmalarına Mayıs 2018’de bölgedeki 6 il ve 49 ilçede toplam 147 lokasyonda başlandığını söylediler.

Yetkililer, “Uygulamalara, Tarım ve Orman Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde feromon tuzaklar asılarak başlandı. Ağustos 2018’den itibaren yoğunluğun fazla olduğu Artvin ve Rize illerinde, zararlıların kitle halinde yakalanması ve imha edilmesi için Birliğimizce sağlanan 300 adet funnel tipi feromon tuzak dağıtıldı” dediler.

Kokarca ile mücadeleye 2019 yılında da devam edildiği, 11 Haziran 2019 tarihine kadar yaklaşık 6 bin civarlarında tuzak takıldığı öğrenildi.

 

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler