fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Fındığı Yerden Toplayın"

“Fındığı Yerden Toplayın”

2020 ürünü fındık hasadının sahil kesimlerinde 7 Ağustos’tan önce yapılmaması gerektiği açıklanmış iken, üreticilerin bayram öncesinden başlayarak bahçelere girmelerinin kalitede düşüşe neden olacağı bildirildi.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, fındığın olgunlaştıktan sonra hasat edilmesinin randıman üzerinden kalitede, dolayısıyla da kazançta artış sağlayacağının altını çizerek, “Bu nedenle hasat için, ‘Daldan değil yerden toplayın’ çağrısı yapıyoruz.” dedi.

Fındığın tam olgunlaşmadan toplanmasının üründe sadece randıman değil, aynı zamanda kilo kaybına da sebep olduğunu söyleyen Arslantürk, “TMO’nun 50 randıman levant kaliteye vereceğini açıkladığı 22 liralık fiyat üzerinden hesap edecek olursak, sadece 1 randımanın da 44 kuruşa tekabül ettiğini hesap edersek, bunun da miktar ve kalite kaybı ve işçilik maliyeti olarak neredeyse 1 liraya denk geldiğini görürüz. Bu da erken toplama halinde 700 bin ton fındıkta, üreticinin 700 milyon liralık bir gelir kaybı demektir.” ifadelerini kullandı.

Fındığın olgunlaştıktan sonra yerden toplanmasının hasattaki işçilik masrafını da azaltacağını söyleyen Arslantürk, “Yerden hasatta bir işçi daldakine göre çok daha fazla fındık toplayabilmektedir. Bunun da göz önünde bulundurulması gerekir.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adem Duman
5 Ağustos 2020 09:06

35 senedir yerden topluyoz