Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındığı don vurdu fiyat artışı olacak

Fındıklıklarda yüzde 10-15 kayıp yaşandığını belirten Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fiyat artışı olacağını söyledi.

Google News

Son Dakika

Fındıklıklarda yüzde 10-15 kayıp yaşandığını belirten Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fiyat artışı olacağını söyledi.

Karadeniz bölgesinde kış aylarında yaşanan yoğun kar yağışı, don olaylarını beraberinde getirdi. Çiçeklenme zamanında olan fındık don olaylarından etkilenirken, fındık bahçelerinde zarar oluştu. Fındık bahçelerinde inceleme yaptıklarını belirten Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, yüzde 10-15 oranında kayıp gözlemlediklerini söylüyor. Karadenizli fındık üreticisi ise bu sezon düşük verim beklediğini belirtiyor.

‘YÜZDE 10-15 ORANINDA KAYIP VAR’

2022 kışında ülkenin pek çok bölgesinde yaşanan kar yağışının Karadeniz’de de etkili olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Halen bazı bölgelerimizde kar ve don haberleri almaktayız. Fındık ağaçları dondan etkilendi. Zirai don nedeniyle yüzde 10-15 oranında bir kayıp olduğunu gözlemliyoruz. Bu kayıp elbette fındık fiyatlarında etkili olacak. Yani fiyat artışı gündeme gelecektir” diye konuştu.

‘BAYAĞI FAZLA HASAR TESPİT ETTİK’

Geçtiğimiz haftalarda Karadeniz bölgesinde yaşanan fırtına nedeniyle de fındık bahçelerinde hasarlar oluştuğunu ifade eden Başkan Tütüncü, “Fırtınadan sonra da sahada incelemelerde bulunduk ve gezdiğimiz alanlarda bayağı fazla hasar tespit ettik. Zarar gören bölgelerde çalışmalar yaptık. Yine nisan ayı sonları ve mayıs ayının ilk günlerine doğru sis ve duman bekliyoruz. Eğer böyle olmaz ise durumu kurtarmış olacağız ancak tam tersi olursa bunun fındığa yine olumsuz etkileri olur” şeklinde konuştu.

‘SEZONU 39-40 LİRADAN KAPACAĞIZ’

Fındıkta rekoltenin doldurulamaması durumunda fiyatların etkileneceğini söyleyen Başkan Tütüncü, “Önceki sezondan üreticinin elinde fındık kalmadı ve fiyatlar artacaktır. 24-25 liradan kapattığımız fındık sezonu sezonunun, rekolte azlığı nedeniyle bu sezon 39-40 liradan kapanacağını düşünüyoruz” dedi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler