Salı, Kasım 30, 2021
8.4 C
Istanbul

Ferrero’ya verilen desteği bize verin! Üreticiler isyanda

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı, fındığın piyasada değerini bulması için öneride bulundu. Ferrero’ya verilen desteği bize verin!

Google News

Son Dakika

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı, fındığın piyasada değerini bulması için öneride bulundu. Ferrero’ya verilen desteği bize verin!

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “TMO’ya rağmen Türkiye’de fındığın tekelleşmesine sebep olan Ferrero firmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 667 Milyon TL teşvik verilmesi yanlıştır. Bu teşviki Ziraat Odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım” dedi.

FINDIK GEÇEN SENENİN ALTINA DÜŞTÜ

Taka Gazetesi’nin haberine göre Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “ Fındık serbest piyasada geçen senenin fiyatlarının altına düştü. Fındık piyasasında tek büyük alıcı firmaya rakip alıcı olsun fındık üreticisi tek ele mahkum olmasın diye hep TMO’nun devreye sokulmasını ve fındık alımı yapmasını istedik. Devlet bunu yaptı. Teşekkürlerimizi hiç esirgemedik. Bunu açık ve seçik bir şekilde söyledik. Ancak fındık yine piyasada hak ettiği değeri bulamadı. Oyun içinde oyun kurgulandı.” dedi.

FINDIĞIN TABAN FİYATININ ALTINDA SATILAMAMASI İÇİN DÜZENLEME YAPILMALI

Bekar, ”Fındık baronları önce rekolteyi hayali bir şekilde yüksek göstererek bu fiyatlara etki yaptılar. Tahmini rekolte tespitini yeniden Bakanlığa yaptırttılar. Yapılan ikinci tahmini rekolte tespiti onların istediği gibi çıkmadı. Ancak farklı yöntemler uygulamaya başladılar. Hükümetin açıkladığı fiyat taban fiyat kabul edilip o fiyatın altında piyasada ürün alınmaması için düzenleme yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler