fbpx
Fındık Ferrero'nun Fındık Oyunları Meclis Gündeminde

Ferrero’nun Fındık Oyunları Meclis Gündeminde

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındığın en büyük alıcısı konumundaki İtalyan firması Ferrero’nun Cumhurbaşkanlığı’ndan Ordu’da 60 dönüm arazi talebinde bulunduğunu ileri sürerek, “Derhal EPDK ve BBDK gibi FPDK, Fındık Piyasası Denetleme Kurumu acilen kurulmalıdır” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24’üncü birleşiminin 1’inci oturumunda gündem dışı söz aldı ve fındıkla ilgili gelişmeleri gündeme taşıdı. “Yüzde 70’ini ürettiğimiz, dünyanın bir numarası olduğumuz fındığı bir İtalyan firması Ferrero’ya teslim ettiler. Oltan Gıda’yı satıp, ihracat yetkisini ona verdiğinizde sarı öküzü kaybetmiştiniz zaten” diyen Adıgüzel, “Bu Ferrero denen firma başka neler yapıyor biliyor musunuz? Sezon öncesi rekolte oyunları yapıyor. El altından düşük fiyatla piyasaya yandaşlarına piyasaya fındık veriyor. Bu şekilde piyasa fiyatı ile oynuyor. Geçen yıl tüm stoklar erimiş, Avrupa’dan fındık tarımı beklerken tam sezon başında 300 bin ton fındığı Avrupa’ya vererek bize gelecek talebin önünü kesti. 11 milimin üzerindeki fındıkları kullanıyor. 11 milimin altında kalan fındıkları da diğer sanayiciye veriyor. Bizim yerli sanayicimiz de bu fındığı istiyor. Ne yapıyor biliyor musunuz? Bizim yerli sanayiciye vermiyor, Avrupa’daki sanayiciye veriyor. Çünkü yerli sanayiciyi bitirmek istiyor. Bu TMO’da aldığı bütün fındığı yandaşlarına veriyor. Bizim yerli sanayici TMO’dan fındık istediği zaman depolar kapatılmış, aynen pavyon kapatılır gibi TMO’da depo kapatılıyor” diye konuştu.

“Ferrero fındık kırım işine de girecek”

Ferrero’nun fındık kırım sanayine gireceğini ileri süren Adıgüzel, “Bu sene TMO 80 bin ton fındık aldı. Ferrero o fındığı aynı kendi fındığı gibi görüyor. Hal böyle iken geçtiğimiz günlerde İtalyan firmasından yetkili Cumhurbaşkanlığı ilgili birimine gidip bir talepte bulunuyor. Cumhurbaşkanlığının ilgili birimindeki yetkili de –ismi bende var- Ordu’ya gidiyor, Ordu’da bu firma adına 60 dönüm arazi arıyor. Ne için biliyor musunuz? Bu Ferrero ihracatçı birliklerin de var. Çikolata sanayinde var. Tarlada var. Şimdi de kırma işine giriyor. Natürel fındık işine, tüccarlığa soyunuyor. Ordu’da bu kırma sanayinde, 7 bin 5 yüz işçi çalışıyor. 3 bin kişi de manavlarda deyin 10 binin üzerinde sadece Ordu’da insan işsiz kalacak. Bakın eğer Ferrero bu işe Karadeniz’de girerse, Karadeniz’de artık ot bitmez. İhracat biter, manavlar biter. Yabancı yatırımcı bir ülkeye ancak o sektörde eksiklik varsa girmelidir. Yabancı yatırımcı gelip yerli sanayiyi bitirmek için girmemelidir. Tütün böyle oldu, şeker böyle oldu, fındık da böyle olmasın çünkü fındık milli bir davadır” ifadelerinde bulundu.

“7 milyon metre kare vatan toprağı işgal altındadır”

Adıgüzel, sözlerini şöyle tamamladı: “Fındığı başka yerde yetiştirmek amacıyla Ferrero Gürcistan’da fındık dikti, Balkanlar’da dikti, Şili’de, Arjantin’de dikti olmadı. Şimdi de fındığın ana vatanı toprağımıza göz dikti. Şu anda ülkemizin 70 bin hektar yani diğer değişle 7 milyon metre kare vatan toprağı işgal altındadır. Çiftçiden sanayicisine demokrasinin kılıcı gibi durmaktadır. Ferrero piyasayı tehdit etmektedir. Piyasayı terbiye etmeye kalkmaktadır. Ferrero kendini terbiye etsin, piyasa kendi düzenini bulur. Bütün bunlar olurken Rekabet Kurumu ne iş yapıyor? Rekabet Kurumu’na daha önce defalarca başvurduk fakat bir ses çıkmadı. Yapılması gereken şudur: Derhal enerji piyasasındaki gibi EPDK, bankadaki gibi BBDK, FPDK Fındık Piyasası Denetleme Kurumu acilen kurulmalıdır. Bu piyasadaki Ferrero terörüne son verilmelidir. Devlet kurumları ve devlet kurumlarına gelenler ile bu yabancı firmaya ayakçılık yapmaktan vazgeçmelidir.”

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x