fbpx
Pazartesi, Ocak 18, 2021
8.4 C
Istanbul

“En Önemli Konumuz Fındıktır”

Google News

Son Dakika

Bakan Güler: “Fındık fiyatıyla da uğraşıyoruz”

Mehmet Hilmi Güler, Altınordu ilçe merkezi mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Güler, “Görevden ayrıldığımda size İsviçre gibi bir...

İhraç edilen fındık 1.3 milyon kilogram

Düzce’den Avrupa Birliği üye ülkelerine Aralık ayında 1 Milyon 371 bin 871 kilogram fındık ihraç edildiğini bildirdi. Fındık üretiminin önemli...

Kar Yağışı Fındık Üreticilerini Mutlu Etti!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bölgede devam eden kar yağışının, fındık üreticileri tarafından sevinçle...

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt üreticilerin açıklanacak fındık fiyatına umutla baktıklarını ve açıklanacak fiyatın güzel olması durumunda Ordu’ya olan göçlerin artacağını belirtti.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu gündemiyle birlikte fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İki senedir fındıkla ilgili mücadele verdiklerini belirten Enginyurt, “İki yıldır fındık üreticisi memnun. Memnun olduğunu nereden anlıyoruz; iki yıl önce fındık bahçeleri orman gibiydi girmek mümkün değildi. Şimdi futbol sahasına dönmüş fındık bahçeleri. Herkes bahçesini temizlemiş, bu sene açıklanacak fındık fiyatına umutla bakıyor. Bu seneki fiyat güzel olursa Ordu’ya göç daha da artacak. Şu an itibariyle Ordu’nun nüfusu 1 milyonu geçti. Niye; çünkü iki senedir fındık para edince millet geri dönmeye başladı. Ben bu sene fındık fiyatlarının beklentiyi karşılayacağına inanıyorum. Geçen seneki rakamların üzerinden değerlendirirsek, 2 ton fındık 20 bin liraya satılsa 40 bin lira eder. Bu da iki asgari ücretlinin iki yıllık maaşı demek. İnşallah bu sene de iyi fiyat bekliyoruz” dedi.

“Taban Fiyatı 27 TL Olmalıdır”

Enginyurt, bu sene fındık fiyatının 27 TL olması gerektiğine vurgu yaparak “Geçen hafta fındık fiyatı 24 TL olsun demiştim ama bu hafta görüyorum ki fındık serbest piyasada 24-25 TL. Öyleyse bu fındığın taban fiyatı 27 TL olmalıdır. Niye? Çünkü demek ki bunu satın alan var, 25 TL’ye aldığını da kıymeti üzerinden satan var. 25 liradan alanın da bundan para kazandığını biliyoruz. Öyleyse öncelik millet ve üretici olmalı. AK Parti’nin vekillerine de diyoruz ki; meclisin odasında toplantı yaparak fındık desteklenmez. Çıkın fiyat ne olacak açıklayın. Gelin burada fındık 27 lira veya 25 lira deyin ama bir fiyat söyleyin. Bu millet sizi görsün ve duysun. Sayın cumhurbaşkanı görsün ve duysun. Sayın cumhurbaşkanı fındığı destekliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım Bakanlığı fındığı destekliyor. Öyleyse düşüncenizi açıklayın.” şeklinde konuştu.

“Biz Bu Milletin Yanındayız”

AK Parti ve CHP’ye çağrı yapan Enginyurt, “En önemli konumuz fındıktır. AK Parti, CHP ve MHP vekilleri olarak bir araya gelelim. Bir platformda buluşalım ve temmuz ayı bitmeden fındık fiyatını açıklatalım. Tekrar ediyorum; bana göre fındık en az 24 TL olmalı ama 27 lira verilirse bile çok değil diyorum. Bunun aksini iddia eden veya önerisi olan AK Partili vekilde çıkıp fiyatını önersin. Biz bu milletin yanındayız.” dedi.

10 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Serdar SARI
Serdar SARI
29 Haziran 2020 10:34

“Köylü Milletin Efendisidir “Fındık Çiftçisinin 1 Yılda Ürünü Alana Kadar Çok Emek be Para Harcanıyor.
2020 1 kg Fiyatı En Az 35₺ olmalı.

Recep Sağlam
23 Haziran 2020 07:52

Geçen sene 15.50 ye 54 randıman fındığı verdik. Bunu paylaştım adinin kanı bozuğun biri fındık kötüdür diyor. Ulan dangalak 54 randıman diye yazıyorum ya. Çeşitli yerlerden ulaştım senle zaman kaybedemem dedi sanki holding yönetiyor. Dangalak. Fındık üreticisinin ve çiftcinin sahibi yok böyle olunca fındık üreticisi tüccara itiliyor. Taban fiyatı açıklayan fındığın ne olduğunu bilmiyor. Bilmesi için fındık toplandıktan sonra başlayan ve Birsene sonra fındık toplanıp satılana kadar bu işi yaşaması lazım masa başında fındığı yemeye benzemiyor. Doğmuş çocuğun göbeğini herkes keser.

Hulusi guven
Hulusi guven
22 Haziran 2020 18:40

30tl ölmesi lazım o bile az eflasyo kaç bir paket sigara 20 tl gelde çık işin icinden

Mehmet Demiral
22 Haziran 2020 07:38

Adam doğru söylüyor. Fındık olmasa fabrikası nasıl çalışacak, paraya nasıl para katacak.

Sezgin Hanife Koç
22 Haziran 2020 02:15

Yalandan yere milletin gazını alıyorsunuz fındık zamanı gelince de çiftçiyi 14 liralara tüccarın eline bırakıyorsunuz Yazıklar olsun

Recep Sağlam
Reply to  Sezgin Hanife Koç
23 Haziran 2020 07:51

Sezgin Hanife Koç geçen sene 15.50 ye 54 randıman fındığı verdik. Bunu paylaştım adinin kanı bozuğun biri fındık kötüdür diyor. Ulan dangalak 54 randıman diye yazıyorum ya. Çeşitli yerlerden ulaştım senle zaman kaybedemem dedi sanki holding yönetiyor. Dangalak. Fındık üreticisinin ve çiftcinin sahibi yok böyle olunca fındık üreticisi tüccara itiliyor. Taban fiyatı açıklayan fındığın ne olduğunu bilmiyor. Bilmesi için fındık toplandıktan sonra başlayan ve Birsene sonra fındık toplanıp satılana kadar bu işi yaşaması lazım masa başında fındığı yemeye benzemiyor. Doğmuş çocuğun göbeğini herkes keser.

Recep Sağlam
21 Haziran 2020 22:58

Fındık şimdi 100 TL olsa bile yeni ürün harman dan pazara indimi fiyat çok sıcak olduğu için çeker bu hersene aynı oluyor çünkü fındık üreticisinin sahibi yok üretici tüccarın önüne itiliyor onun için fındık 18 TL olur diye düşünüyorum ama inşallah ben yanılırım.

Erdogan Saglam
21 Haziran 2020 21:44

Yüreği gibi sözü de sağlam BOZKURTUM.

Sezai Ateş
21 Haziran 2020 21:28

25 tl yı tuccarda duşmemesı lazım

Arzu Hüseyin Yazgan
21 Haziran 2020 21:05

Cevizin kilosu 30 ve 40 lira fındık niye 27 lira olsun fındığın eziyeti daha çok

Benzer Haberler