fbpx
Ana Sayfa Fındık Emanete Fındık Vermek Bedelsiz Satıştır

Emanete Fındık Vermek Bedelsiz Satıştır

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, üreticinin, bedelsiz satış manasına gelen ’emanete fındık verme’ huyundan vazgeçtiğini söyledi.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, yaptığı açıklamada, fındık hasat sezonunun bittiğini ve ticari sezonun sürdüğünü ifade etti. İlkbahar mevsimine kadar üretici için ticari faaliyetin devam edeceğini söyleyen Başaran, “İlkbahar aylarına kadar bu sezon devam edecek. Türkiye fındık üretiminde önemli bir ülke. Dünya ihtiyacının büyük kısmını sağlayan bir ülke. Tabii Türkiye’deki fındığa bağlı çalışan firmalar ve ekonomiler var. Biz üretici olarak firmaların zarar etmesini istemeyiz. Serbest piyasa şartları içinde olağan bir durum. Toprak Mahsulleri Ofisinin vermiş olduğu fiyat, üreticinin arazisinin büyüklüğüne göre geçinebileceği bir rakamın altyapısını oluşturan fiyattı. Bu fiyatların da üzerine çıkacaktır. Fiyatın artacağını düşünüyoruz. Üreticimiz de bu durumdan memnun olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Piyasada değer kaybına sebep olan ’emanet fındık’ alışkanlığının yaygın olduğunu ama bu durumun üreticinin büyük oranda kayıp yaşamasına sebep olduğunu ifade eden Başaran, “Fındık üreticisi mahsulünü emanete verme alışkanlığından vazgeçti. Bizim araştırmalarımıza göre her yıl emanete giden fındık oranı düşüş göstermekte. Emanete fındık vermek bedelsiz satış anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sevin yoruk
sevin yoruk
2 Ekim 2020 18:51

Organik Amerlkan Kelebegi ilaci var.Bakanlikta islemler zaman aliyor.