fbpx
Pazartesi, Ocak 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Ekonomide sınırlı iyileşme devam ediyor

Google News

Son Dakika

Ayasofya Çayı Geliyor!

ÇAYKUR, İstanbul Sarıyer'de açılan özel çay satış mağazasında, elek altı olarak bilinen en özel çaylardan hazırlanan 'Ayasofya' isimli çay...

Vakıfbank’tan Üretime Destek!

Vakıfbank, yerli üretimi desteklemek ve istihdamı korumak amacıyla başta imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmalar ile ihracatçı firmalara yönelik 40...

Giresun’da Fındık Fiyatı Sabitlendi!

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, serbest piyasada fındık fiyatının 23,50 liradan satış gördüğünü söyledi.Bölük'ün yaptığı açıklamaya...

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış bir önceki aya göre değişim: 0.7%. Sanayi üretiminde yukarı yönlü ancak oynak seyir Kasım ayında da devam etti. Ekim ayında beklentilerin altında gelerek %0.9 daralan sanayi üretimi, Kasım ayında, %1.0 olan beklentilerin altında, %0.7 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış (bir önceki yılın aynı ayına göre değişim): 5.1%. Sanayi üretimi Ekim ayında aylık bazdaki daralma sebebiyle beklentilerin altında %3.8’lik bir artış kaydetmişti. Sanayi üretimi Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.1 artarak Temmuz 2018’den bu yana en güçlü artışı kaydetse de, baz etkisiyle birlikte değerlendirildiğinde ivmenin sınırlı olduğu görülüyor.

Arındırılmamış endeks (bir önceki yılın aynı ayına göre değişim): 4.1%. 2019 Kasım ayında büyümenin öncü göstergesi olan takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi yıllık %4.1 arttı. Böylece Ekim-Kasım aylarında yıllık büyüme %3.6 oldu. Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte %0.8 artmış, buna paralel GSYH de 3. çeyrekte %0.9 büyüyerek pozitife dönmüştü.

Sanayi üretiminde Kasım ayında görülen artış Aralık ayına ilişkin öncü verilerle birlikte değerlendirildiğinde ekonomideki sınırlı iyileşmenin sürdüğü görülüyor. PMI imalat endeksi Kasım ayının ardından Aralık ayında da 49.5 seviyesinde gerçekleşirken; imalat sanayi kapasite kullanım oranı Kasım’da %76.7’den, Aralık’ta %76.9 ile son 16 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Sanayi üretimini yakından takip eden hammadde ithalatı da Aralık ayında daha da ivmelenerek yıllık %17.5 artış kaydetti.

Kredilerde son çeyrekte görülen ivmelenmenin, kredi artışını destekleyen düzenlemelerle birlikte ekonomideki toparlanma eğilimine daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Ekim-Kasım aylarında perakende satışlarda görülen yıllık %7’lik artış da harcamaların büyümeyi destekleyici etkisinin artacağını ortaya koyuyor. Bununla birlikte Avrupa ekonomisindeki yavaşlamadan kaynaklı ihracattaki durgun seyir, ihracatın sanayi üretimine katkısını baskılamaya devam ediyor.

Tüm öncü göstergeler birlikte değerlendirildiğinde, düşük bazın da desteğiyle sanayi üretiminde yıllık artışın yılın son ayında hızlanacağını ve yıl genelini sınırlı bir daralma ile tamamlayacağını öngörüyoruz. Sanayi üretimine ilişkin tahminimiz ve iç talebe ilişkin öncü göstergeler, GSYH büyümesinin 4. çeyrekte baz etkisinin de desteğiyle %4.5-5 arasında gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Buna paralel 2019 yılı büyüme tahminimizi %0.5 olarak koruyoruz.

Sanayi üretimi alt sektörler:

Kasım ayında ara malı, sermaye malı ve dayanıksız tüketim malı üretimi sırasıyla yıllık bazda %6.7, %7.5 ve %5.2 büyüyerek sanayi üretimine pozitif katkı sağlarken, dayanıklı tüketim malı üretimi yıllık bazda %13.1 gerileyerek sanayi üretiminde görülen büyümeyi aşağıya çekti. Kasım ayında otomotiv üretimi (yıllık +%7.5) ve elektrikli teçhizat üretimi (yıllık +%6) artarken, mobilya üretiminde görülen daralma üst üste yedinci ayda da devam etti (yıllık -%12.8). Mobilya sektöründe 2020 yılıyla beraber yürürlüğe giren vergi indirimlerinin mobilya üretimini olumlu etkilemesi beklenebilir.

Önemli ihracat kalemlerinden olan tekstil ürünleri imalatı Kasım’da yıllık %9.9 artarken, giyim eşyaları imalatında da artış üst üste beşinci ayda da devam etti (yıllık %6.6). Ekonomik aktivitenin önemli göstergesi olan ana metal ürünlerinde görülen daralma (yıllık -%3.1) devam ederken,  diğer mineral ürünler üretimi 15 ay aradan sonra sınırlı artış (yıllık +%1.5) gösterdi. Sanayi üretiminde en yüksek paya sahip olan gıda ürünleri imalatında da Kasım ayında artış yıllık %1.7 ile sınırlı kaldı.

 

Kaynak: Denizbank

 

Hibya Haber Ajansı

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler