fbpx
Siyaset Dünya liderleri Nato Zirvesi için Londra'da

Dünya liderleri Nato Zirvesi için Londra’da

Londra, 3 Aralık (Hibya) – Kuzey Atlantik Paktı'nın (NATO) 70. yılında düzenlenen Londra Zirvesi İçin liderler Birleşik Krallık'ın başkentine geldiler. Nato Başkanı Jens Stoltenberg, Zirve öncesi yaptığı açıklamada, Rusya'nın Polonya veya Baltık ülkelerine yapılan saldırılara yanıt vermeye hazır olduğu konusunda uyardı.

Nato Zirvesi Çarşamba günü, Londra'da Watford yakınlarındaki Grove Otel'de yapılacak. Nato zirvesi için Londra'ya gelen ABD Başkanı Donald Trump'a karşı protesto gösterilerini Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Kuruluşu'nun (NHS) personeli başlattı. Doktorlar ve hemşireler, ABD başkanının Kraliçe ve diğer liderlerle yemek yiyeceği Buckingham Sarayı'na yürüyecek.

Galler Prensi ve Cornwall Düşesi resmen misafirlerini selamlarken, bir nişan almak üzere Orta Doğu'da bulunan Prens William ile Prens Andrew karşılama listesinde yer almadı.

Başkan Trump da dahil olmak üzere liderler, kısa bir ziyaretten sonra Boris Johnson’ın ziyaretten sonra ikinci bir resepsiyona ev sahipliği yapması beklenen Downing Street’e gidecek.

İki günlük zirveden önce, Buckingham Sarayı ve Downing Caddesi'ndeki resepsiyonların yanı sıra Londra'nın dışındaki bir golf sahasında bir çalışma oturumunu da içerecek olan Alman Marshall Fonu düşünce kuruluşu başkanı Karen Donfried, 29 NATO müttefiğinin bu toplantıya yaklaştığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dünyanın “NATO’nun beyin ölümüne tanık olduğunu” ve stratejik ve politik olarak Nato'nun bir sorun olduğunun kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Çok az kişi, Londra Zirvesi için, artan çatlakları bir araya getirerek birleştirecek ve durduracak bir toplantı öngörüyor. İttifak liderleri NATO’nun ortak amacını ve devam eden alaka düzeyini taşıyor. Aksi takdirde, Vladimir Putin Moskova’da 70’teki ittifakın kırılgan durumuna bir bardak yükseltir ”dedi.

Hibya Haber Ajansı

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments