Salı, Kasım 30, 2021
8.4 C
Istanbul

Doların artışıyla birlikte fındık fiyatları eridi!

Sezon başında 3.1 dolar olan fındık fiyatı, şuanda ise 2.1 dolara kadar düştüğünü söyleyen Altınordu Belediye Başkanı Atakan Akça, “Dolar bazında hesaplayacak olursak, fındığın fiyatının 40 liraya yaklaşması gerekiyor.” dedi.

Google News

Son Dakika

Sezon başında 3.1 dolar olan fındık fiyatı, şuanda ise 2.1 dolara kadar düştüğünü söyleyen Altınordu Belediye Başkanı Atakan Akça, “Dolar bazında hesaplayacak olursak, fındığın fiyatının 40 liraya yaklaşması gerekiyor.” dedi.

Doların artmasıyla birlikte fındığın değeri de düştü. Döviz bazında eriyen fındık fiyatlarıyla ilgili Altınordu Belediye Başkanı Atakan Akça açıklamalarda bulundu. Sezon başında 3.1 dolar olan fındık fiyatı, şuanda ise 2.1 dolara kadar düştüğünü söyleyen Akça, Avrupalı alıcı sezon başında 3.1 dolara aldığı fındığı şimdi 2.1 dolara aldığını söyledi.

Tekelci firmanın fındık fiyatının yükselmesine engel olduğunu belirten Akça, “Dolar son bir haftada çok anlamsız bir şekilde yükseldi. Ama milli ürünümüz olan, alım satımı dolarla yapılan fındığımızın fiyatı tabiri caizse hala yerlerde sürünüyor. Ağustos başında Sayın Cumhurbaşkanı tarafından fındık fiyatı açıklandığında dolar bazında 3.1 dolardı. Ama bugünle kıyaslarsak 2.1 dolara düştü. Bu akıl almaz bir durum. Ticaretle izah edilecek bir durum değil. Burada tekelci firma, içerideki işbirlikçileri aracılığıyla fındığa önemli bir oyun oynuyor. Önemli bir manipülasyon içerisinde. Dolayısıyla bu yüzden fındık fiyatlarının artmadığını düşünüyoruz. Hatta Türkiye’deki işbirlikçilerine yüksek fiyatla alım garantisi vererek ama fındığın yükselmemesi yönünde de telkinlerde bulunduğunu biliyoruz.”

“FINDIK FİYATI ŞUANDA 40 TL OLMALI”

Son günlerde görülen artışın göstermelik olduğunu söyleyen Akça, “Son günlerde günlük 50 kuruş bandında bir artış oldu ama, bu bana göre göstermelik bir artış. Çünkü hakettiği değer bu değil. Eğer fındığın açıklandığı gündeki dolar bazında hesaplayacak olursak, fındığın fiyatının 40 liraya yaklaşması gerekiyor. Ben yetkililerden bu konuya çözüm bulmaları gerektiğini, fındığın tamamen millileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
leyla
leyla
25 Kasım 2021 11:31

Belediye başkanı Akça beyin dediği gibi fındığın fiyatı 40 tl olur da dolar karşısında erimemiş olur
fındık alım satım yapan kişi olmayınca yorumlarda vatandaşın çıkarına oluyor.
Teşekkürler

Benzer Haberler