Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Doların artışı fındığı vurdu!

Bugün Ordu’da serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatı 2 lira birden arttı. Dün 30 liradan kapanan fındık fiyatı, sabah ilk olarak 30 lira 50 kuruşa, öğlen 31 liraya yükseldi. Piyasanın kapanış saatlerinde ise 32 liraya yükseldi.

Google News

Son Dakika

Bugün Ordu’da serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatı 2 lira birden arttı. Dün 30 liradan kapanan fındık fiyatı, sabah ilk olarak 30 lira 50 kuruşa, öğlen 31 liraya yükseldi. Piyasanın kapanış saatlerinde ise 32 liraya yükseldi.

Fındık fiyatı artıyor gibi gözükse de artan döviz kurları karşısında tam tersi bir durum söz konusu. Bu konuda yorum yapan sektör temsilcileri, fiyatın artmadığını dolar karşısında aksine değerinin eridiğini söylüyorlar. Sektörden yapılan yorumlarda, “Normalde fındık fiyatları artmıyor. Fındık ihraç ürünü olduğu için döviz bazında tarihinde en düşük seviyede. Bu da bizim fındığımızı artırma müdahalesi fiyatı. 1 kg kabuklu fındık dünya piyasasında geçerli fiyatı 3 dolardır.” şeklinde. Peki durum nasıl? TMO’nun Ağustos ayında 50 randıman fındık alım fiyatının 26,50 TL olarak açıklanmasından sonra Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatı 23 TL’ydi. Aynı dönemde dolar 8,50 TL seviyesindeydi. Yani TMO’nun ve Ordu’daki serbest piyasadaki alım fiyatına göre 1 kilo fındık ile ortalama 3 dolar alınabiliyordu.

42 TL OLMASI GEREKİYOR

Şimdi dolar kuru 14 TL’nin üzerinde. Ordu’da serbest piyasada ise fındık fiyatı 32 lira. Ancak Ağustos ayına göre dolar karşılığı 2,3 dolar. Üreticinin sattığı 1 kilo fındıkla 3 dolar alabilmesi için fındık fiyatının şuanda 42 lira olması gerekiyor.

1 TON FINDIKTA ZARAR 500 DOLAR

Sezon başında Ordu’da serbest piyasada 50 randıman gelen 1 ton fındığını satması karşılığı alacağı 23 bin liraya 2 bin 700 dolar alabiliyordu. TMO’ya veren bir üretici ise alacağı 26 bin 500 liraya 3 bin 100 dolar alabiliyordu. Oysa şimdi Ordu’da 1 ton fındığını satan üretici aldığı 32 bin lirayla 2 bin dolar alabiliyor. Sezon başına göre 9 lira artmasına rağmen dolar bazında zararı 500 dolar. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne fındığını satan üretici ise alacağı 26 bin 500 liraya ise ancak bin 800 dolar alabiliyor. TMO’ya fındığını şimdi satan üreticinin kaybı ise tam bin 300 dolar.

ALTIN KARŞISINDA DA KAYBETTİRİYOR

Aynı durum altında da söz konusu. Sezon başında 1 ton fındık karşılığı 800 liradan 29 tane çeyrek altın alabilen fındık üreticisi, şimdi ise ancak 24 çeyrek altın alabiliyor. Yani 5 çeyrek altın daha az alabiliyor. Yani en büyük tarımsal ihraç ürünümüz fındık fiyatları artmıyor, dolar karşısında tam tersine düşüyor. Kaybeden burada yine üretici oluyor. Tabi elinde fındık kaldıysa. (Orducu)

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler