fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Genel Dodurka, Dünya Veteriner Hekimler gününü kutladı

Dodurka, Dünya Veteriner Hekimler gününü kutladı

İstanbul Rumeli Üniveristesi Rektörü Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof.Dr. H.Tamer DODURKA Dünya Veteriner Hekimler gününe özel yazılı açıklamada bulundu.

İstanbul Rumeli Üniveristesi Rektörü Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof.Dr. H.Tamer DODURKA Dünya Veteriner Hekimler gününe özel yazılı açıklamada bulundu.

Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof.Dr. H.Tamer Dodurka tarafından yapılan yazılı açıklamada ’’ Covid-19 salgını bir kez daha, veteriner hekimlerin insan sağlığında önemli yer tuttuklarını göstermiştir. Son yıllarda zoonoz hastalıkların dünyayı tehdit etme potansiyeli gittikçe artıyor. Sadece vahşi hayvanlar değil, özellikle kanatlılar ve domuzlar büyük salgınlar için kaynak teşkil edebilirler. 2005 yılında ülkemizde görülen ve halk sağlığını tehdit eden kuş gribi hastalığı hayvanlarda alınan karantina önlemleri sayesinde engellenebildi. Yine zaman zaman ortalığa çıkan ve kenelerden bulaşan, insanlarda ölüme yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı bugün Türk veteriner hekimlerinin bulduğu aşılar sayesinde daha az korkulur hale geldi. Şarbon vb. bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak ülkemizde hala hayvanlardan insanlara geçen tüberküloz, brusella vb. birçok hastalık kol gezmeye devam etmektedir. Bazılarının tek bulaşma kaynağı hayvanlardır. Bu hastalıklarla karşı veteriner hekimler tarafından çalışmalar yapılmaktadır. İnsan sağlığında veteriner hekimlerin yeri çok büyüktür’’ açıklamalarında bulundu.

Prof.Dr.H.Tamer Dodurka yaptığı yazılı açıklamayı şu sözlerle bitirdi ‘’Verdikleri dostluk sayesinde dünyayı daha yaşanır hale getiren evcil hayvanlarımızın sağlığını koruyan, insan yaşamı için tehdit oluşturan zoonozlarla mücadele ederek insanlara sağlıklı çevre ve sağlıklı gıda sunulmasında büyük payı olan Veteriner Hekimlerimizin Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyor, hayvan ve insan sağlığı için hayatlarını feda eden meslek şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum’’

Hibya Haber Ajansı

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments