fbpx
Fındık Çiftçilerden Fındık İsyanı!

Çiftçilerden Fındık İsyanı!

Sosyal medyadan veya internetten hükümeti fındık politikası yüzünden eleştiren ancak meydanlarda ürününe sahip çıkmayan siyasilere, sivil toplum kuruluşlarına ve üreticiye seslenen Avcı, “Ürününe sahip çık dediğimiz zaman kimse meydana gelmiyor. Burası siyasi parti mitingi değil. Alın terinin  üzerinden siyaset olmaz. Ekmeğimize sahip çıkmak için buradayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’un fındık taban fiyatını 16,5 lira açıkladığını, TMO’nun alıma başladığını belirten Başkan Erdal Avcı,

Gelin görün ki ; 16,5 lira olarak açıklanan fındığı şimdi 13,5 lira-14 liradan almaya çalışan fırsatçılar var. Bu fırsatçılar Ayvacıklı tüccarlar değil, yabancı firmaların tüccarları. Biz şikayetçiyiz Cumhurbaşkanım. Tüccar ve fabrika, 52 randıman fındığı temiz ve nemsiz 14 liraya alıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın patates ve doğan stokçularına karşı başlattığı mücadeleyi çiftçilere dinleten Ziraat Odası Başkanı Avcı,

Fındık hasat döneminde üretici aleyhine çalışan spekülatörlerin önünü keseceğiz dediniz. İstirhamımız şudur Cumhurbaşkanım, patates ve soğan stokçularının nasıl tepesine çöktüyseniz, fındıkçının alın terini çalan mağazalarada, tüccarlarada, fabrikalara da yapın. Fırsat vermeyin” diye vurguladı.

FİSKOBİRLİK’in de devreye girdiğini müjdeleyen Avcı,

Üye olan üreticiden 50 randıman fındığı 15,75 kuruş’tan alıyor. Üye olmayan da 15,50 kuruş’na alıyor. Her randıman farkı da 30 kuruş” dedi.

Örneğin 700 kilo fındığın 300 kilosunu pazara indir” diyen Avcı, “Yevmiye borcun ne kadarsa, o kadar fındığı pazara indir.

Geri kalanı da TMO’ya, FİSKOBİRLİK’e ver. TMO’dan fındık geri dönmüyor. 50 kilo kar edeceğim diye taşını, çürüğünü almazsın.

Sonra fındığım geri döndü. Sen işini temiz yap, iyice kurut, TMO’ya götür. Biz çiftçimizin hakkını söke söke alırız” diye söyledi.

Geçen hafta sonu Çarşamba Şeker Fabrikası’nda Ayvacıklı bir üreticinin ÇKS ile fındık satan tüccara denk geldiklerine değinen Erdal Avcı,

Geçen sene 4 kişinin üyeliğini düşürdük. ÇKS’sini kim tüccara peşkeş çekerse üyeliğini kanuni olarak düşürürüz” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne, Ziraat ve özel bankalara borçlu olduğunu vurgulayan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, son olarak şu ifadeleri kullandı;

2 yıl önce TBMM’ye gittik. Rapor sunduk. Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ve bankalara borçlu olan çiftçinin ödemelerinin hasat sonu hemen değil, Aralık ayında yapılması için. 10’uncu ay değil, 12’nci ayda. Genelgeyle olacak iş bu.

Üretici 1,5 ay zaman kazanacak. Hem ürünü pazara hemen indirme diyorsunuz, hem de üretici borçlarını iki ay ötelemiyorsunuz. Üreticiyi tüccarın eline düşürmemek devletimizin elinde.” dedi.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Veli findukIsa Gür Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Veli finduk
Ziyaretçi
Veli finduk

Sıkıntı yok çin fındık alımına başlıyormuş buyıl.

Isa Gür
Ziyaretçi

FINDIK FİYATINI YÜKSEK GÖSTERİP İŞÇİNİN PATOZCUNUN AŞÇININ DAYIBAŞININ YEVMİYESİNİ AÇIKLAYAN KURUM NERDE BİRİLERİNE YARANAN KURUMUN KAPISINA ÇİFTÇİ OLARAK GİDELİM O KURUMU PROTESTO ŞİMDİ NEDEN FINDIĞA SAHİP ÇIKMIYOR ÇİFÇİNİN HALİNE YAZIK DEĞİLMİ SAYIN VALİM SAYIN BAŞKAN NERDESİN