fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Bu Rekoltenin Oluşması Mümkün Değil"

“Bu Rekoltenin Oluşması Mümkün Değil”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen sağanak yağış sonrasından fındıkta küçümsenemeyecek derecede zararların olduğunu ve 665 bin ton olarak açıklanan rekoltenin oluşmasının artık mümkün olmadığını söyledi.
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, geçtiğimiz hafta etkisini gösteren sağanak yağışın fındıkta ciddi anlamda hasara sebebiyet verdiğini açıkladı. Akça, “Bölgemizde geçtiğimiz hafta çok büyük bir felaket oluştu. Bu afet sonrasında birçok üreticimizin harmandaki ve bahçesindeki fındıklar sele kapılarak gitti. Şu anda ‘Bu kadar zarar var.’ diyemeyiz ama azımsanmayacak bir miktarda ürün sele kapıldı. Dolayısıyla bu rekoltenin oluşması artık mümkün değil. Ben açıklanan rekoltenin revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

“Hasar Tespit Çalışmaları Yürütüyoruz”

Harmandaki fındıkların sel sularına kapılarak denize aktığını ifade eden Akça, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Zararın kısa sürede kesinleşeceğini dile getiren Akça, “Özellikle deniz kenarlarında birçok vatandaşımız ellerinde çuvallarla denize akan ve dalgalarla kıyıya vuran fındıkları toplamaya çalışıyorlar. Bu nedenle gözle görülür bir sıkıntı olduğunu hepimiz görüyoruz. Bunu hiç kimse görmezden gelemez. Birçok üreticimizden zararı olduğuna yönelik ihbarlar alıyoruz. Bu kapsam da bizler de sahada hasar tespit çalışmaları yürütüyoruz. Bu hafta sonuna kadar bir hasar oranı çıkar diye umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Biz Bu Rekolteye İtiraz Etmiştik”

Akça, açıklanan 665 bin tonluk fındık rekoltesine açıklandığı andan beri karşı olduklarını belirten Akça, “Bu yıl rekolte 665 bin ton olarak açıklandı. Biz bu rekolteye itiraz etmiştik. Fındık rekoltesinin bu civarlarda olmayacağını, 510 civarında fındık rekoltesi gerçekleşeceğini iddia etmiştik. Afaki bir böyle değil, birebir çalışma ile biz bu tespiti yapmıştık. Çünkü hakikaten oluşan çotanaklarda fındık kurdunun etkileri gözlemlendik. Hasat yapılıp, fındık patoza verildiğinde de gördük ki; 4 ton fındık olan bir bahçeden 700 kilo boş fındık çıktı.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

9 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Atakan
Ali Atakan
29 Ağustos 2020 03:51

Ordu Altınordu da bizim köyde özellikle kara fındıkta rekolte çok çok düşük. 2019 da patoz 1 saat çekmişti bu sene 30dk. rekolte bu sene kara fındık ağırlıklı bahçemizde %50 düşük

Fikri
Fikri
28 Ağustos 2020 04:27

Evet aynen % 100 katılıyorum. Rekolte tespit komisyonundakiler! Fındık olan bahçeler de tespit yapıyorlar. Sözüm onlara bu fındık bahçelerini gösterenlere ne demeli.

Karaahmet28
Karaahmet28
27 Ağustos 2020 08:03

Bu seneki rekolte benim bulunduğum semtte geçenyıldan%50 daha az avuçlarını yalasınlar

Hanife Albayrak Ateş
26 Ağustos 2020 17:55

Herkes koltuk derdinde kimse köylüyü düşünmüyor

Maviş Velioğlu
26 Ağustos 2020 17:38

İkinci irgama gibi fındık topladık geçen yıl kinin yarisi bile yok. Rekolteyi yakalamak mümkün değil.

Ercan Tanriver
26 Ağustos 2020 16:45

Geçen seneki bollukta zor yakalamışınız 650 bin tonu, 450 bin tonu bulun bin takla atın.masa başında 3 sefer rekolte değiştirmeyle olmuyo rekolte tahmini.

Muhsin Aydın
26 Ağustos 2020 16:40

Açıklanan rekolenin yarısını bile göremeyeceksiniz hepsi hikaye o açıklamalar, ucuza kapatmanın yollarını önceden ayarlama peşinde herkes

Nevzat Akbal
Reply to  Muhsin Aydın
26 Ağustos 2020 16:44

Muhsin Aydın size katılıyorum ayrıca italya ve gürcistandada rekolte çok düşük yani mevcut fındığı bir an önce kapatmak için her türlü dalavereyi yapıyorlar

Ahmet Şaşmaz
26 Ağustos 2020 16:36

Herkes işini yapacak zirat odasının fındık bahçesi işine girmesi mantıklı değil…