fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Bu Fiyatlar Bizi Kurtarmıyor"

“Bu Fiyatlar Bizi Kurtarmıyor”

Organik Fındık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Gündüz, üretimde sıkıntılar olduğunu, ürünlerin fiyatların da sıkıntı olunca üreticinin mağdur edildiğini söyledi.

Fındık fiyatlarındaki azalmayı değerlendiren Organik Fındık Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Gündüz, “Özellikle bizim fındıkların özelliği organik olduğu için üretimimiz de az oluyor. Bizler fındıklarımızı normal fiyatlardan satamıyoruz. Fındıkta birkaç firmanın inisiyatifiyle hareket etmek zorunda kalıyoruz. Şu anki fındık fiyatlarının bizlere bir faydası olmuyor. Fındıklarımızı satarken piyasada değişimler çok oluyor. Bu da bizlerin satışlarına yansıyor ve tam hakkımızı alamıyoruz. Daha önce dönüm başı devlet bize destek ücreti ödüyordu. Bu ödemeleri de elimizden aldılar. Bu nedenle şu an iki ya da üç firmanın inisiyatifinde fındığı satmak zorunda kalıyoruz. Üretimimizde zaten sıkıntı var, ürünlerin fiyatları da sıkıntılı olunca her yıl ortada kalıyoruz.” dedi.

Devlet’in konvansiyonel fındık aldığı gibi kendi fındıklarında alım yapmadığını söyleyen Yaşar Gündüz, “Bizim fındığımız organik yetişiyor. Ürünlerimizde hiçbir kimyasal madde kullanılmıyor. O yüzden birkaç firmanın eline bırakılmış durumdayız. Toprak Mahsulleri Ofisinin, bizim gibi üreticilere de sahip çıkması gerekiyor. Fındık üreticisi olarak biz geçen yıl, ürünlerimizi 15 TL’den satmak zorunda kaldık. Bu fiyatlar bizleri asla kurtarmıyor. Devlet geçmiş yıllarda üreticilere dönüm başı destek veriyordu. Onu da kaldırdı, şu an çok zor durumdayız. Fındıkta maalesef bu yıl da bir şey değişmeyecek, yine ürünlerimizi değerinin altında satmak zorunda kalacağız. Çiftçiler olarak devletten ürünlerimize yönelik destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Cifci
Cifci
7 Temmuz 2020 00:18

Koca kafalilar organik findik yapin ugrasin bedavaya verin basin 26 azot gubreyi kim icin ugrasiyonuz ihracatci soytarilar icinmi

Akapba Murat Kap
6 Temmuz 2020 22:30

yandaslari kurtariyor.bizim deyil onlerin kazanmasi onemli.ye kurkum ye devrin deyiz.devri alemi bekliyoruz.

İsa Aktaş
6 Temmuz 2020 20:48

Bu sene fındığın 20 liradan aşağı düşmemesi lâzım. Paranın hiçbir değeri kalmadı. 20 lira olursa yine köylü az çok birşeyler kazanır. Migrosta geçen yıl kabuklu fındık kilosu 40 lira iç fındık kilosu 80 liraydı. Üreticinin emeği alın teri karşılığını alamıyor.