fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık "Birkaç Gün Daha Bekleyebiliriz"

“Birkaç Gün Daha Bekleyebiliriz”

Daldan zamanından önce kopartılan fındık hem randıman, hem de gelir kaybına sebebiyet veriyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, resmi tarihten önce bahçeye giren üreticilerin bilinçli olması gerektiğini ve bahçeye erken giren üreticilerin en başta kendi ceplerine ekonomik olarak zarar verdiklerini ifade etti.

Sahil kesimlerindeki birçok fındık üreticisi geçtiğimiz hafta itibariyle bahçeye girerek hasada başladı. Durum böyle olunca da üreticilere erken hasat uyarısı gecikmedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, olgunlaşmadan erken hasat edilen fındığın randıman kaybına sebep olduğu, bunun da üreticileri ekonomik olarak etkileyeceğini söyledi.

“Kendi Cebimize Zarar Veriyoruz”

Olgunlaşmamış fındığın toplanmaması gerektiğini söyleyen Soydan, “Biz üreticilerimizi erken hasatla ilgili sürekli uyarıyoruz. Açıklanan toplama tarihleri var. Bu tarihler belli bir arazi çalışmaları sonucunda tespit ediliyor. Üreticilerimizin bu tarihlere uymalarını istedik ama maalesef özellik bazı bölgelerde fındık toplamalar başladı. Güneşin fazla vurduğu yerlerde belki fındıkların erken olgunlaşması söz konusu olabilir ama dere yataklarındaki bahçeler de var. Üreticilerimizin bunlara dikkat etmeleri gerekir. Birkaç gün buraları takip etmeleri gerekebilir. Olgunlaşmamış fındığı kesinlikle koparmamak lazım. Çünkü fındıkta aşırı bir su kaybıyla beraber, randıman kaybına neden olacaktır. Randıman kaybı da ekonomik olarak üreticilerimize zarar verecektir. Onun için bahçeye erken girdiğimizde en başta kendi cebimize ekonomik olarak zarar veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Üreticiler Uyarılara Riayet Etmeli

Üreticilerin ekonomik kayba uğramamaları adına uyarılara dikkat etmelerini isteyen Soydan, “En azından güneşin vurduğu ve olgunlaştığından emin olunan fındık toplanırsa, olgunlaşmamış fındık dalda bırakılırsa bu üreticilerimizin yararını olacaktır. Bilinçli hareket etmemiz gerekir. Çünkü fındık için büyük masraflar ediyoruz ve zahmetler çekiyoruz. Onun için fındıkla ilgili yapılan her uyarıyı üreticilerimiz dikkatle takip etmeli ve bu uyarılara riayet etmelidir. Uyarılar dikkate alınmadığı takdirde bu büyük bir kilo kaybına gidecektir ve ekonomik olarak bize yansıyacaktır. Bir yıl bekledik, birkaç gün daha bekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments