fbpx
Fındık Başkan'dan Eleştirilere Sert Cevap!

Başkan’dan Eleştirilere Sert Cevap!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça TMO’nun fındık satışlarından gelir elde etmesini eleştirenlere tepki olarak “Ağalar bu parayı devletimiz yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti kazandı. Sizi yallayan tekelci ağa babanız değil!” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sattığı fındıklardan gelir elde etmesi bazı kesimler tarafından doğru bulunmuyor. Dün bölgesel bir gazetede yayınlanan fındık ile ilgili bir köşe yazısına Başkan Akça’nın yorumu ağır oldu.

Bu köşe yazarının yazdığı yazıyla bazı kişi ve kurumları aşağıladığını söyleyen Akça: “Senin köşe yazından anlaşıldığı üzere kimin çanağından yallandığın açıkça ortada, bunu buradan yazmaya, isim bile vermeye icap duyarım. Son bir aydır gerek birçok satılmış kalem gerekse hiçbir şey yapmadan kendine pay çıkarmaya çalışan siyasi partinin mensupları TMO’ya yüklenerek üreticinin yanında dimdik duran bu kurumu işlevsiz hale getirmek için adeta yarış içerisine girmişler.” şeklinde cevap verdi.

Bu düşmanlık neden?

TMO‘nun fındık satışlarından gelir elde etmesini eleştiren kesimin bu TMO düşmanlığının neden olduğunu sorgulayan Başkan Akça “Hayrola, amacınız üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? Nedir bu TMO düşmanlığınız? Bu köşe yazarı şahıs bir de TMO’yu eleştirirken ‘Ferrero ağa babası’na da methiyeler düzmeyi unutmamış. ‘Aldığımın da hakkını veriyorum’ diye inceden de bir gönderme yapmış.” dedi.

Alan bazlı destek eleştirilerine de cevap

Yazılan köşe yazısında alan bazlı gelir desteğine yönelik eleştirilere de cevap veren Akça, “Ayrıca bir hadsizlik yaparak da üreticinin aldığı alan bazlı desteğin de hak edilmeden yatarak alındığını, hiçbir iş yapılmadan gelir elde edildiğini yazmış. Bire gafil bu destek özellikle Giresun ve Ordu’nun yüksek bölgelerinde verimi düşük ama başka bir ürünün yetişmediği üreticilerimize verilen bir destektir. Bu bölge üreticisinin cebine giren bu destek parası niye zoruna gidiyor. Bu destek sayesinde birçok üreticimiz tüccar kapılarında uşaklık yapmaktan kurtuldu.Bu mu zorunuza gitti? Sen ve senin gibilerin kime uşaklık ettiklerini biz çok iyi biliriz. Siz işinize bakın, kimin çanağından yal yiyorsanız yemeğe devam edin ama sakına üreticinin menfaatlerine dokunacak eylemler içinde olmayın. Unutmayın bu üretici sizin gibileri tükmüğüyle boğar.” şeklinde konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kazanıyor”

TMO’nun fındık satışından elde ettiği geliri de eleştiren yazı için Başkan Atakan Akça, “Ayrıca TMO aldığı fındığı 22-24 TL ortalama fiyatla satışa çıkardı ve tarihinde olmadığı kadarıyla bir taleple karşılaştı. Hakikaten hatrı sayılır bir para kazandı. Ağalar bu parayı devletimiz yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti kazandı. Sizi yallayan tekelci ağa babanız değil! Şimdi bir eleştiri yapıp ‘üreticinin elinde fındık mı kaldı’ diyeceksiniz; doğrudur. Lakin bu fiyatlarda satılan fındık 2020 sezonundaki fındık taban fiyatının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak önümüzde duracaktır. Ayrıca kasasında para olan TMO da üreticimizin yanında daha dik bir duruş sergileyecek ve üreticimizi bu tekelci zihniyete ezdirmeyecektir.” dedi.

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x