fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

Bahçede ateş yakanlar Hapise girebilir!

Google News

Son Dakika

Fındık Bahçelerinde 1 Milyar Kazandıran Model!

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde bir dekarda sağlanan 21 kilogramlık verim artışının, üretim alanı ve...

Bakan Pakdemirli’den Müjde!

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020 yılında toplam bitkisel üretimimiz bir önceki yıla...

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

2021 yılının ilk haftasında Ünye’nin çeşitli bölgelerinde bahçe temizliği yapılırken yakılan ateşlerin örtü yangınına dönüşmesi sonucu çıkan orman yangınlarıyla hepimizi derinden etkiledi.

Vatandaşlara bahçe temizliği yaparken kesinlikle ateş yakmamaları konusunda uyaran Ünye Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı, ormana 4 kilo metre mesafeye kadar ateş yakmanın yasak olduğunu, bunu ihlal eden kişilere hapis cezasına varan cezaların uygulandığını söyledi.

2021 yılının ilk haftasında Ünye’nin çeşitli Mahallerinde bahçe temizliği yapılırken yakılan ateşlerin örtü yangınına dönüştüğünü ifade ederek, vatandaşlara bahçe temizliği yaparken kesinlikle ateş yakmamaları konusunda uyaran Ünye Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı, ormana 4 kilo metre mesafeye kadar ateş yakmanın yasak olduğunu, bunu ihlal eden kişilere hapis cezasına varan cezaların uygulandığını belirtti.

Alpaslan Kadı, yangınların doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini hatırlatarak, bahçe temizliği yapan vatandaşların kesinlikle ateş yakmamasını söyledi.

Yangınların kaynağı bahçelerde yakılan ateşler

Ünye Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı, yaptığı açıklamada 2021 yılının ilk haftasında Ünye’de bahçe temizliğinden kaynaklı çok sayıda örtü yangınının meydana geldiğini hatırlatarak, bu yangınların tamamının bahçe temizliğinden kaynaklı olduğunu söyledi.

Vatandaşların kendi bahçeleri dahi olsa ormana 4 kilo metre uzaklığa kadar ateş yakmalarının yasak olduğunun altını çizen Kadı, bunu ihlal eden kişilere hapis cezasına varan cezaların uygulandığını ifade etti.

Canlı, cansız bütün tabiat yanıyor

Kadı, ormanların ülkenin milli serveti olduğunu ifade ederek, “Milli servetimiz olan ormanlarımızın önemini ve yararlarını bütün vatandaşlarımız biliyor. Yanan ormanlarımız ise tekrar geri gelmesi uzun zamanlar alıyor. Yangınlarda canlı ve cansız bütün tabiat büyük zararlar görüyor” dedi

Orman yangınlarının esas olarak insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Kadı, şunları söyledi:

“Orman yangınlarının yüzde 80’i insan kaynaklı sebeplerden, yüzde 20’si ise diğer kaynaklı sebeplerden meydana geliyor. Karadeniz Bölgesi’nde ve Ünye’de fındık bahçeleri çok olduğundan bahçelerde sonbahar temizliği yapılıyor. Temizlik sonrasında çıkan atıklar ise yakılıyor. Ancak ormana 4 kilometre mesafeye kadar ateş yakmak yasak. Buna uymayıp ateş yakan vatandaşlarımıza cezai işlem uygulanarak hapis cezasına varana kadar cezalara çarptırılıyor. Bu yüzden vatandaşlarımızın bahçelerinde kesinlikle ateş yakmamalarını ve ormanlara yakın bölgelere sigara izmariti atmamalarını önemle istirham ediyoruz.”

Alpaslan Kadı, vatandaşlardan herhangi bir duman ve yangın gördüklerinde 177 orman yangın ihbar hattını aramalarını ve olası bir yangında kendilerine müdahale konusunda yardımcı olmalarını istedi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler