fbpx
Fındık Avustralya'da Fındık Hasadı Başladı, Kilo Fiyatı Dudak Uçuklattı

Avustralya’da Fındık Hasadı Başladı, Kilo Fiyatı Dudak Uçuklattı

Güney yarım kürede yer alan ve bu sıralar yaz aylarının yaşandığı, son zamanlarda büyük yangınlarla gündeme gelen Avustralya’da fındık hasadına üreticiler başladı.

Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz, alışveriş için bir süpermarkete girdiğinde bir beklemediği bir şeyle karşılaştı. Avustralya’da mahsulü kabuklu fındık 11,99 Avustralya dolarından satışa sunulmuştu. Avustralya’da daha önceden fındık yetiştirilmediğini bilen ve bu duruma şaşıran Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz, son beş altı yıldır fındık bahçelerinin kurulmaya başlandığını aktardı.

Yeni Bir Pazar Kuruluyor

Fındık bahçelerinin çoğunlukla Avustralyalı çiftçiler tarafından kurulduğunu belirten Akdeniz, “Bunlar bizim Türkiye’deki fındık bahçelerine benzeyen bahçeler değil. Burada fındıklar ocak sisteminde değil ağaç sisteminde. Yetiştirilen fındıklar da Türkiye’nin fındığına benzediğini söyleyemem. Tadı da hiç benzemiyor. Daha çok Türkiye’de yabani fındık ya da kara ya da dağ fındık tabir edilen fındıklara benziyor. Buraya Türkiye’den kavrulmuş fındık da geliyor. Hatta Ordu’da üretim yapan fındık şirketlerinin ürünleri de satılıyor. Avustralya’da kavrulmuş Türk fındığının kilosu 35-38 Avustralya dolarından satılıyor. Türk parası ile 140-150 lira arasında.” dedi.

Ordulu, Giresunlu Aileler Fındık Bahçelerini Geziyor

Satışa sunulan fındıkların Türkler tarafından da alındığını aktaran Akdeniz, “Türkler de bu fındıktan alıyor. Daha çok bir hasret giderme amacında oluyorlar. Burada Dünyanın diğer ucunda olunca en küçük şeylere bile farklı tepkiler verebiliyor gurbetçiler. Yine zaman zaman fındık bahçelerini gezmeye bile gidiyorlar. Burada da amaç yine bir nebze de olsa hasret gidermek, vatandan bir parça hava solumak. “ diye konuştu.

50 liraya denk geliyor

Şu an için fındığın kalitesinin ve üretim miktarının Türk fındığının yerini tutacak seviyede olmadığını ifade eden Akdeniz, marketlerde 11,99 yani 12 Avustralya dolarından satılan kapsüllü fındığın Türk parası ile yaklaşık 50 TL’ye denk geldiğini sözlerine ekledi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mehmet TanrıverdiDeniz Değer Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet Tanrıverdi
Ziyaretçi

Avustralya’da ağaçmı kaldı yandı kül oldu ruzgar savurdu küllerden mi fındık ürettiler onlar hala yangınlarla uğraşıyorlar

Deniz Değer
Ziyaretçi

Avustralya vatandaşları bilinçli akli başında kisiler… bu yüzden hak ettiklerini alabiliyor. Türkiye deki vatandaşlar çok ama çok daha akıllı olduğu icin durum ortada