fbpx
Fındık Alım Ofislerinin Arttırılması Fındık Fiyatını Olumlu Yönde Etkileyecektir!

Alım Ofislerinin Arttırılması Fındık Fiyatını Olumlu Yönde Etkileyecektir!

İkizce ve Çaybaşı’nın fındığının TMO tarafından Akkuş’ta alındığını belirten Adıgüzel,

Yani fındık 300 metre rakımdan 1300 metre rakıma 52 kilometre mesafe kat ediyor. Bu üreticiye fazladan 800 TL nakliye parasına yol açıyor.

Üstelik fındığınızın kabul görmeme ve geri dönme riski de cabası. Bunun gibi birçok ilçede üretici yollara düşürülmüş, fındık seferî olmuştur.” diye belirtti.

Alım ofislerinin sayısının arttırılmasına alternatif olarak Fiskobirlik’in de devreye sokulabileceğini önerdiğini vurgulayan Adıgüzel, sözlerine şu şekilde devam etti :

Nihayet bu konuda bir karar geldi. Fiskobirlik Genel Müdürü Lütfü Bayraktar ile görüşerek alım yapılacak Fiskobirlik ofislerinin TMO’nun alım yapmadığı yerlere konuşlandırılarak sahayı daha iyi bir şekilde örtmek için bir çalışma yapmasını istedik.

Anlayışla karşılandı ve ilk olarak Çaybaşı ilçemize İkizce, Çaybaşı ve Akkuş’un fındık üretilen aşağı kesimlerinin fındığını almak üzere bir ofis kurulması kararı alındı. Bu işbirliği için kendisine teşekkür ediyorum.

Aynı anlayışı Gürgentepe, Kabadüz, Çamaş gibi ilçeler için de bekliyoruz. Örneğin Gölköy’de TMO zaten alım yapıyor. Dolayısıyla Gölköy’deki Fiskobirlik alım noktası Gürgentepe’de konuşlandırılabilir.

Benzer şekilde Kabadüz, Ulubey, Çamaş gibi ilçelerde alım yapılabilir. Böylece alım ofislerinin sayısının arttırılması tekrar fındık fiyatını olumlu yönde etkileyecektir.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir