fbpx
Fındık Ahmet Gürdal : Vatandaşlarımız Ucuza Fındık Satmasın, Fındığını Bize Getirsin !

Ahmet Gürdal : Vatandaşlarımız Ucuza Fındık Satmasın, Fındığını Bize Getirsin !

Toprak Mahsulleri Ofisi hazırlıklarını yaptı, alım kriterlerini belirledi ve 21 Ağustos itibariyle fındık alımına başladı. Alımlar devam ederken bazı tüccarlar fiyatı düşürmek için spekülatif haberler yaymaya başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ödeme yapmadığını, alım noktalarında fındığın geri çevrildiği, yeterli deposu olmadığı gibi gerçeği yansıtmayan spekülatif söylemlerle kabuklu fındığın fiyatı 13.5 liraya kadar düşürüldü. Fındığını ucuza satmak zorunda kalan üretici zarar etti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 4 Eylül’de açıklama yapması ve aldığı fındığın bedeli olarak 11 milyon 200 bin lira ödeme yapması ile fiyat 50 kuruş artışla 14 liraya çıktı.

Fındık fiyatlarındaki gelişmeleri Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal ile konuştuk.

Fındık üretim bölgesinden yeni dönen Ahmet Güldal, fındıkta vatandaşın kafası karıştırılarak fiyatın düşürülmeye çalışıldığını belirterek buna izin vermeyeceklerini bildirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depo ve para sorunu olmadığını vurgulayan Ahmet Güldal şu bilgileri verdi:

Bu göreve geldiğimizden bu yana alacağımız ürünlerin alım fiyatını hasattan en az 15 gün açıklayacağımızı söyledik.

Bu yıl fındıkta da bunu yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız hasattan 15 gün önce fındık alım fiyatlarını açıkladı.

Biz de hazırlıklarımızı yaparak 21 Ağustos’ta piyasaya güçlü bir şekilde girdik. Son günlerde birileri fiyat düşürmek için vatandaşın kafasını karıştırıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ödeme yapmayacağı, kaynağının olmadığı ve fındığı koyacak depolarının olmadığı yalanını yaymaya çalışıyorlar. Bunların tamamı yalan ve spekülatif amaçlı söylemler.

Bizim yeterli depomuz da var, paramız da var. Şu anda hazır 200 bin ton kapasiteli depomuz var.

Ayrıca fındık üretim bölgesine yakın 250 bin ton ilave depo kapasitemiz var. Fındığını bize verenlere 11 milyon 200 bin lira ödeme yaptık. Ödemelerimiz devam edecek. Fındık alımı için hiç bir kaynak sorunumuz yok.

Vatandaşlarımız bu yalanlara inanmasın, ucuza fındık satmasın. Fındığını bize getirsin.

Fındık alımında kota uygulandığı yönündeki iddiaların da doğru olmadığını vurgulayan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal şöyle devam etti:

Fındık alırken rekolte tahmini ve ortalama verimi dikkate alıyoruz. Buradaki amacımız fındığına bakan. Verimi yüksek üreticilerin daha çok ürün satmasını sağlamak ve aracıları devreden çıkararak doğrudan üreticiden ürün almaktır.

Bunun için, tarım il müdürlükleri, araştırma enstitüsü, ziraat odaları, ihracatçılar birliği, borsalar ve TMO’nun da içinde yer aldığı fındık rekolte tespit komisyonu raporlarını dikkate alıyoruz. Bu raporun altında herkesin imzası var.

Buna göre örneğin Giresun merkezde ortalama verim dekara 55 kilo, Ordu Ünye’de 103 kilo, Sakarya Karasu’da 130 kilo, Samsun Bafra’da 133 kilo, Düzce merkezde 121 kilo.

Bunun üzerinde yüzde 15-18 artırarak üreticiden fındık alıyoruz. Bunu yapmazsak tüccar çiftçiden fındığı alıyor, Çiftçi Kayıt Sistemi evraklarını alıyor ve TMO’ya fındık satıyor. Yani aracılar devreye giriyor. Bunu kota uyguluyor diye söylemek insafsızlıktır.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

4 YORUMLAR

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
HendekliErsin AtışYasar KurtÖzkurt Recep Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Hendekli
Ziyaretçi
Hendekli

“Buradaki amacımız fındığına bakan. Verimi yüksek üreticilerin daha çok ürün satmasını sağlamak ve aracıları devreden çıkarmak” diyorsunuz da ben 10 donum yerden 4 ton urun aliyorum siz bana 2.3 ton verebilirsin diyorsunuz. Ama 10 donum yeri olup bahcesine bakmayan ve 1 ton alan adam gidip tuccara geri kalan 1.3 ton hakkini verip findik sattitiyor. Sizin bu uygulama bahcesine bakan adami nasil korumuş oluyor bi aciklayin hele. Adamin cks belgesi var TC kimligi var. Kendi teslim ederse miktarina bakma al. Kota koymak nedir. Sonra da cik aciklama yap kota degil bu bilmem ne diye. İsiniz gucunuz laf cambazlığı

Ersin Atış
Ziyaretçi

Bu uygulamada vürüs var dikkat edin

Yasar Kurt
Ziyaretçi

Fındık alıcıları cumhurbaşkanı fındığa fiyat versi onun altında gidiyor o zaman cumhurbaşkanı duymuyolar findık alıcıları milletin hakkını yiyolar haram olsun

Özkurt Recep
Ziyaretçi

Köylünün üreterek satışa sunduğu fındığı bile açıklanan fiyata satamaz halde yazık deyilmi üreticiye köylü kazanırsa üretim olur Fındık neden oynar durumda Sahip çıkmaz gerekmezmi fıdıgımıza neden açıklanan tabanın altıda alım yapılmaya çalışılıyor ,,Çifçiyi üzmeyin umudu tüketmeyin ,,Çifçiye sahip çıkılsın Şimdi bazı bahçelerin tapuları çıkmadı nasıl fiskoya fındık versin kayıtı yok tapu gelirse kayıt yaptıracak çünkü yardımda alamayan çifçiler var bunlar ne olacak ,,,