fbpx
Dünya ABD'nin veto ettiği Kudüs tasarısı reddedildi

ABD’nin veto ettiği Kudüs tasarısı reddedildi

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmesinin ardındaki BM nezdinde şu başlıca kadarki en önemli girişim olan BMGK’daki Kudüs tasarısı oylaması yapıldı.

Türkiye’nin öncülüğünde hazırlanan ve BMGK üyesi Mısır göre gündeme getirilen Kudüs tasarısı, konseyin toplam 15 üyesinin 14’ünün lehte oy kullanmasına karşın ABD tarafından veto edildi.

14 üye lehte oy kullandı

ABD’nin vetosuna karşın konseyin kalan üyeleri İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Uruguay, Bolivya, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç ve Ukrayna, Mısır’ın tasarı lehinde oy kullandı.

Oylama öncesinde yaptığı konuşmada Mısır’ın BM Daimi Temsilcisi Amr Abdüllatif Abdulatta, neden tasarıyı gündeme getirdiklerini açıkladı ve ABD’nin Kudüs’ün nihai statüsüne tesir edecek bu adımının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Uruguay’ın BM Daimi Temsilcisi Elbio Rosselli da yaptığı kısa konuşmada Mısır’ın tasarısına yardım vereceklerini ve Kudüs’le ilgili BM kararlarının açık olduğunu vurguladı. İki devletli çözümün önünü tıkayan ABD’nin Kudüs kararının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin büyükelçiliği Tel Aviv’de kalacak

Benzer şekilde İngiltere’nin BM Kalıcı Temsilcisi Matthew Rycroft da yaptığı açıklamada İngiltere Büyükelçiliğinin Tel Aviv’de kalmaya devam edeceğini dile getirdi.

Oylamanın arkasından laf alan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise ABD’nin Kudüs konusundaki pozisyonunu bir kere daha dile getirdi ve mevcut yaklaşımlarını koruyacaklarını belirtti.

BM Genel Kurulu’na getirilebilir

ABD’nin söz konusu tasarıyı BMGK’da veto etmesi üzerine konunun BM Genel Kurulu’na taşınacağı ve bu platformda üçte iki genelde kabul edilmesi için uğraş gösterileceği belirtildi.

Dün Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye takriben tasarının, derhal BMGK üyesi olan Mısır göre sunulacağı, teklifin sahibinin ise Filistin olduğu kaydedilmişti. Ancak ABD’nin Kudüs kararının peşinde yoğun bir diplomasi süreci yürüten Türkiye’nin bu süreçte manâlı rol oynadığına dikkat çekilmişti.

“Kudüs’ün nihai statüsü görüşmeler sonucunda belirlenir”

Laf konusu tasarının taslağında Kudüs’le ilgili bugüne kadarki BM kararlarına atıf yapılarak, Kudüs’ün nihai statüsünün tek yanlı adımlarla değil, “Filistin ile İsrail arasındaki barıştırma görüşmeleri sonucunda” belirleneceğine işaret edilmişti.

Tasarıda, Kudüs’ün statüsünü ya da nüfus istatistiklerine göre yapısını değiştirmeye karşın tüm tek yanlı adımların “hukuki bağlayıcılığı olmayan, geçersiz ve ilgili anlaşmalar gereği iptal edilmesi gereken” adımlar olduğuna şive yapılmıştı.

Tasarıda hem, herhangi bir ülkenin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaması gerektiği yönünde de çağrıya yer verilmişti.

Geçen hafta İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatını (İİT) toplayan ve Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak sayılması yönünde bir kararın çıkarılmasına öncülük eden Türkiye’nin BM sürecinde de faal rol oynayacağı ve üçte iki imzanın toplanması hususunda uğraş göstereceğine muhabere edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada Kudüs’ü tek yanlı olarak İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmiş, bölgede ve dünya genelinde bu karara ilişkin çok protestolar düzenlenmeye başlamıştı. 

Kalın: Trump yönetimi dışında tüm ülkeler birlik içinde hareket etti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BMGK’da oylanan Kudüs tasarısıyla ilgili Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“BM Güvenlik Konseyindeki ABD’nin Kudüs kararını geçersiz sayacak olan karar, ABD’nin vetosuyla 14’e 1 reddedildi. Trump yönetimi haricen tüm ülkeler bu oylamada birlik içinde hareket etti. Şu Anda BM Genel Kurulu süreci başlayacak.” dedi.

 

BM Emniyet Konseyindeki ABD’nin Kudüs kararını geçersiz sayacak olan karar, ABD’nin vetosuyla 14’e 1 reddedildi. Trump yönetimi dışarıda tüm ülkeler bu oylamada birlik içinde hareket etti. Şu Anda BM Genel Kurulu süreci başlayacak.

— Ibrahim Kalin (@ikalin1) 18 Aralık 2017

0
0
vote
Article Rating
Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x