fbpx
Çarşamba, Ocak 27, 2021
8.4 C
Istanbul

2020’de Ordu’da Olaylar Nasıl Başladı Nasıl Bitti!

Google News

Son Dakika

Fındık Bahçelerinde 1 Milyar Kazandıran Model!

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde bir dekarda sağlanan 21 kilogramlık verim artışının, üretim alanı ve...

Bakan Pakdemirli’den Müjde!

Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2020 yılında toplam bitkisel üretimimiz bir önceki yıla...

Ordu Fındığını 134 Büyükelçi Tattı!

Hemşehrimiz Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara’da mukim 134 ülke büyükelçisi ve 21 uluslararası kuruluş temsilcisinin yeni yıllarını...

2020’nin dünya çapında en önemli olayı covid-19 salgını oldu. Bundan Ordu da etkilendi. Can kayıpları oldu. Kasım ayında ise Ordu en fazla vaka artışının olduğu ilk 10 il arasına girdi. Ordu olarak covid-19 dışında da önemli olaylar yaşandı. Kimine çok sevindik kimi ise üzüntü getirdi. Belde Evlerin yıkılması, şehir hatsanesinin yerinin Ordu Üniversitesi kampüsü alanı içine alınması Ordu’nun kazanımlarından bazılarını oluşturdu. Düşük rekolteye ragmen düşen fındık fiyatı ile siyanür kullanılarak altın aranması ise kaygıları artırdı. Yılın son günleri ise müjdelerle geldi. Önce Ordu Şehir Hastanesinin ihalesi yapıldı sonra Samsun-Sarp Demiryolu için çalışma yapaldığı açıklandı. İşte 2020’nin öne çıkan bazı olayları…

 

 

 

 

 

 

1 OCAK 2020

 

YILIN ILK BEBEĞİNİN ADI CEREN ÖZDEMİR

 

 

Altınordu’da yeni yılın ilk dakikalarında doğan kız bebeğe, 3 Aralık 2019’da evinin önünde bıçaklanarak öldürülen, Ordu Üniversitesi 3’üncü sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir’in adı verildi.

 

 

*21 OCAK 2020

 

AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU MÜEBBET

Ordu’da evinin önünde bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in (20) katil zanlısı Özgür Arduç (35), kasten öldürmek suçundan ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırıldı. İkinci kez hakim karşısına çıkan Arduç, mahkemede ‘deli’ olduğunu ispatlamak için tüm yollara başvursa da adaletten kaçamadı.

25 OCAK 2020

 

CENAZELER KARIŞTI

 

 

İstanbul’da aynı gün hayatını kaybeden ve mezarlıklar müdürlüğü gasilhanesinden ailelerine teslim edilen Ordulu Ali Çalışkan ile Edirneli Mehmet Nurad’ın cenazeleri karıştı. Çalışkan’ın Ordu’ya getirilen cenazesine bakan aile, tabutun içerisinde başkasına ait cenazenin olduğunu anlayınca büyük şok ve üzüntü yaşadı.

 

*2 ŞUBAT 2020

 

ALTINORDU’DA KORKUTAN HEYELAN

 

Altınordu’da Karadeniz Sahil Yolu’nun Taşbaşı Mahallesi mevkisinde heyelan oluştu. Heyelan nedeniyle yamaçtan kayan toprak birikintisi ve taş parçaları, Karadeniz Sahil Yolu’na döküldü. O sırada kaldırımda yürüyen 1 kişi hafif şekilde yaralandı.

 

6 ŞUBAT 2020

 

ÇAYBAŞI’NDA EYLEM DEVAM EDIYOR

 

Çaybaşı’nın İlküvez Mahallesi Göksu Mahallesi’nde devam eden çöp eyleminde gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı. Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç, eylemlerinde siyasi bir harekatın olmadığını kaydederek, “Burada yaklaşık 10 mahalleden insan var. Burayı yanlış okuyorlar. Ölümü göze alan insanlar var. Burada halk harekatı var, siyasi bir harekat yok” şeklinde konuştu.

 

8 ŞUBAT 2020

 

O BİNA HÂLÂ YIKILMADI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sahil kenarında bulunan Belde Evler ile ilgili son durumu Ordu milletvekili Ergün Taşcı’ya sordu. Taşçı’nın binanın halen yıkılmadığını iletmesi üzerine Erdoğan, “Ben Belediye Başkanı Hilmi Güler’e kaç kez söyledim, nasıl yıkmazsınız” ifadelerinde bulundu.

 

*12 ŞUBAT 2020

 

BELDE EVLER’DE YIKIM BAŞLADI

 

Ordu’da son yılların en fazla tartışılan konut projesi olan Belde Evler Projesi ile ilgili Ordu İdare Mahkemesi, yıkım kararı verdi. İnşaat sahasına giden belediye ekipleri, inşaatın kolonlarından yıkıma başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, “Bu hukuksuz ve usulsüz durumu belediyemize ve halkımıza mal etmeyeceğiz” diye söyledi.

 

 

27 ŞUBAT 2020

 

KORONA’YI DUYAN MASKEYE SARILDI

 

Ordu 24. Bölge Ordu Eczacı Odası Başkanı Hakan Öztekin, kentte bir kişinin koronavirisü şüphesiyle karantinaya alındığının sosyal medya hızla yayılmasının ardından vatandaşların eczanelere giderek maske aldığını açıkladı. birçok eczanede maskelerin kalmadığını belirten Öztekin, “Şu anda eczanelerimizde ihtiyacı karşılayacak maske ne yazık ki yok” dedi.

 

3 MART 2020

 

İNTİHARDA KARADENİZ BİRİNCİSİYİZ

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Oğuz Özat, Ordu’nun intihar vakalarında Karadeniz’de ilk sırada olduğunu medyaya sundu.

 

 

13 MART 2020

 

BİRİLERİ ÇÖPÜ KARIŞTIRIYOR!

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’ndeki çöp eylemiyle ilgili; “Orada çözmemiz gereken bir durum var. Orasını biraz kurcalıyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

*24 MART 2020

 

SİYANÜR RAPORU GERÇEĞİN TA KENDİSİ

 

ODÜ Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Aydın, Fatsa’da siyanür kullanılarak altın arama faaliyeti ile ilgili Kanada’da hazırlanan raporun gerçek olduğunu belirterek, “Su ve toprak sorun yaratacak şekilde kirlenmiş durumda” dedi.

 

28 MART 2020

 

ÇÖP GERİLİMİ

 

Çaybaşı’na bağlı İlküvez Mahallesi Göksu Mevki’inde Ordu Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne tepki gösteren vatandaşların çadırlarına dün gece sabah saatlerine karşı jandarma ekipleri operasyon düzenledi. 20 kişi gözaltına alındı.

 

30 MART 2020

İSTANBUL’DA ORDULU GURBETÇİ KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul’da yaşayan ve kalp, şeker tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan Melek Yılmaz (55) korona virüsü sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayata veda etti. Yılmaz’ın cenazesi Kabataş’ın Elbeyi mahallesinde getirilerek burada özel maskeli görevliler tarafından cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

 

 

 

*4 NİSAN 2020

 

COVİT 19’DAN İLK ÖLÜM!

 

Ordu’da korona virüs sebebiyle ilk can kaybı yaşandı. Gürgentepe nüfusuna kayıtlı Lütfi Köken, tedavi gördüğü Fatsa Devlet Hastanesi’nde son nefesini verdi

 

 

7 NİSAN 2020

 

PERŞEMBE BELEDIYE BAŞKANI VİRÜSE YAKALANDI

 

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, tüm dünyaya yayılan korona virüsüne yakalandı.

 

8 NİSAN 2020

 

YOĞUN BAKIMLARDA YER KALMADI

SES Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan, “Ordu’daki hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde boş yer yok. Şu an biz salgının fragmanını izliyoruz. O nedenle hastanelerdeki boş yerler yoğun bakım ünitelerine çevrilmeli” ifadelerinde bulundu.

10 NİSAN 2020

 

ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

 

OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, korona virüsü salgını nedeniyle tüm ülkede olduğu gibi Ordu’da da ekonomik bir bunalım yaşandığını belirterek, işletmelerin ayakta kalabilmesi için devletin daha sıkı tedbirler alması gerektiğini söyledi.

 

 

 

21 NİSAN 2020

 

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, kentte sözleşmeli tarım modeli uygulayacaklarını belirterek, “Kendi imkânları ile üretim yapan çiftçilerimizin ürünlerine belirli standartlarda üretmesi şartıyla alım garantisi vereceğiz” dedi.

 

 

22 NİSAN 2020

 

KORONA FINDIĞA YARADI

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon kurulu Başkanı Arslan Soydan, korona virüsünün fındığa olumsuz etki yapmadığı gibi artan talebin serbest piyasada fiyat artışına sebep olduğunu söyledi.

 

 

 

 

4 MAYIS 2020

 

YASON’DA PROJE DEĞİŞTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Yason Burnu’nda yaptığı çevre düzenleme çalışması projesinde değişikliğe gidildi. Projenin mimarı Yavuz Yavuz, üstyapı çalışmalarından vazgeçildiğini belirterek, “Bu proje doğa dostu bir projedir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

*3 HAZIRAN 2020

 

O BİNA YIKILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “O bina hala yıkılmadı mı” diyerek kızdığı üç bloktan oluşan 17 katlı Belde Evler Konut Projesi’nden geriye moloz yığınları kaldı.

 

 

9 HAZIRAN 2020

KARADENİZ’İN FATSA ÇİLESİ

Yıllardır gündeme getirilen, birçok kez güzergâhı değişen Fatsa Çevre Yolu Projesi, Karadeniz’in kanayan yarası haline geldi. CHP Fatsa İlçe Başkanı Murat İnanlı, “Turizmin t’sinden bahsetmek istiyorsanız çevre yolu şart, olmazsa olmaz” ifadelerinde bulundu.

 

 

11 HAZIRAN 2020

 

ORDU VALILIĞINE, TUNCELI VALISI TUNCAY SONEL ATANDI

 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ordu Valiliğine, Tunceli Valisi Tuncay Sonel atandı.

 

 

16 HAZIRAN 2020

 

OTEL INŞAATINDA ISKELE ÇÖKTÜ: 1 ÖLÜ

 

Altınordu’daki otel inşaatında iskelenin çökmesi sonucu meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 8 işçi yaralandı.

 

 

 

19 HAZIRAN 2020

 

İTALYAN TARANTELLA OYUNUNA KARADENİZ FOLKLORUYLA YANIT

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına tepki göstererek, “Karadeniz’de İtalyan halk oyunu olan ‘tarantella’ oynamaya çalışanları bölge insanı ‘karşılama’ ile karşılayacak, kolbastısıyla uğurlayacak, ardından da bunları gönderdikten sonra hep beraber horon tepeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

29 HAZIRAN 2020

 

ÇIKOLATA KAFE AÇILDI

 

Ordu’nun turizmine ve ekonomisine katkı sunmak amacıyla Gülyalı ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çikolata Park’ta, çikolata üretimi ve satışına başlandı.

 

2 TEMMUZ 2020

 

İLAÇ DEĞİL ZEHİR!

 

Alman ilaç devi Bayer’in, ‘Roundup’ tarım ilacındaki ‘glifosat’ın kansere yol açtığı iddiasıyla açılan davalardan feragat edenlere 11 milyar dolar ödeyecek olmasıTürkiye’nin yanısıra dünyanın da gündemi oldu. Bilim insanları Ordu’da da‘Roundup’’ın bolca kullanıldığı başta ısırgan olmak üzere yabani otlarla mücadele için ilaç yerine doğal yöntemleri öneriyor, tehlikele dikkat çekiyor.

 

 

*5 TEMMUZ 2020

TÜRKİYE ORDU BARO BAŞKANINI KONUŞUYOR

 

“Çoklu Baro” teklifinin Adalet Komisyonu’nda görüşülmesinin ikinci gününde baro başkanları TBMM Çankaya kapısının önünde bekleyişlerini sürdürürken, Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz’ın Meclis kapısı önünde taş betonda uyuması Türkiye’nin gündemine girdi.

 

*6 TEMMUZ 2020

HEDEF GUİNNESS REKORLAR KİTABI

Ordu’da bir firma tarafından yapılan 6 metre çapındaki simit, görenlerin dikkatini çekti.

 

9 TEMMUZ 2020

 

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ ŞEHİR TERÖRÜDÜR

 

 

Ordu’da trafik magandalarının neden olduğu gürültü kirliliği sorununu değerlendiren ORDUSİAD Başkanı Kadir Engin, bunun bir şehir terörü olduğunu belirterek soruna yetkililerin çözüm bulması gerektiğini söyledi.

 

11 TEMMUZ 2020

 

FINDIKTA YÜZDE 25 KAYIP VAR

 

Rekolte tespit komisyonun Ordu’da tamamladığı çalışmaları değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık rekoltesinin Ordu’da diğer illere göre iyi olduğunu ancak bir önceki seneye göre düşük olacağını söyledi.

 

15 TEMMUZ 2020

 

MAGANDALARA CEZA YAĞIDI

 

Polis Altınordu’da modifiyeli araç kullanan sürücülere göz yummadu. Yapılan denetimde kesik yaylı, gürültülü egzozlu, uygunsuz far ve yüksek sesle müzik dinleyen 100 sürücüye ceza yazıldı. Bazı araçlar trafikten men edildi.

 

 

21 TEMMUZ 2020

 

BEDEL ÖDEMEK ŞEREFTİR

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’den kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Gelişme üzerine Twitter üzerinden açıklama yapan Enginyurt, şu ifadeleri kullandı: “Fındıkta oyunlara karşı durmanın bedeli ağır da olsa; bu bedeli ödemek Ordulular adına şereftir.”

 

 

 

 

*23 TEMMUZ 2020

 

TÜRKİYE SIRRIPAŞA’YI KONUŞACAK

Ordu, insan ve çevre dostu bir marka şehir olma yolunda önemli mesafeler katetmeye devam ediyor. Altınordu’daşehrin açık AVM’si olan Sırrıpaşa Caddesi, Büyükşehir Belediyesi’nin dokunuşlarıyla modern ve estetik görünüme büründü.

 

 

FINDIK FİYATI 22 TL

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası 2020 yılı fındık alım fiyatını açıkladı. Erdoğan, ”Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirledik.” dedi.

 

 

11 AĞUSTOS 2020

 

ALTINORDU, FATSA, ÜNYE’DE CINAYET

 

Ordu’da meydana gelen 3 farklı olayda 3 kişi vefaat etti.

 

 

 

 

 

 

12 AĞUSTOS 2020

 

FINDIK GÜNÜ AĞUTOSTA OLMALI

OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, ‘Dünya Fındık Günü’ için bir an önce çalışmaların başlaması gerektiğini belirterek, “Ağustos ayında bir gün ‘Dünya Fındık Günü’ olarak kutlanmalıdır ve her ağustos ayında fındık şenliği yapılmalıdır” ifadelerinde bulundu.

 

17 AĞUSTOS 2020

 

AYNI RUJ 35 KİŞİYE KORONA BULAŞTIRDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Korona Virüs Kriz Masası üyesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Faik Ayık, kentte bir düğünde aynı makyaj malzemesini kullanan 30-35 kişiye korona virüs bulaştığını söyledi.

18 AĞUSTOS 2020

 

DEMIR ALI UMUT ARIYOR!

 

Demir Ali Bayraktar… Henüz daha 16 aylık. Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası… Minik Demir’in yürüyebilmesi için 2,4 milyon dolara ihtiyaç var. Ailesi sosyal medyada kampanya başlattı. Demir Ali için herkes yardımcı oldu.

 

19 AĞUSTOS 2020

 

TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARALIM

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, geçmiş yıllarda yapılan hatalar nedeniyle kimliğini kaybeden Milletdüzü’nün yeniden tasarlanarak, bölgedeki tarihi dokunun ortaya çıkarılması gerektiğini açıkladı.

 

23 AĞUSTOS 2020

 

 

BİR AYLIK YAĞMUR BİR GÜNDE YAĞDI

 

Ordu’da dün itibariyle yağan yağmur ağustos ortalamasına yaklaştı. Son 40 yılda ağustos ayı içerisinde metrekareye düşen yağmur 55.2 kilogram olarak kayıtlarda yer alırken, dün metrekareye 48 kilogram, son 24 saatte ise metrekareye 125 kilogram yağmur yağdı.

 

 

27 AĞUSTOS 2020

 

TEHLİKE KAPIYA DAYANDI

 

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, il genelinde yeni açılacak olan maden sahalarıyla ilgili panel düzenledi. Panelde konuşan Enerji Yüksek Mühendisi Aladdin Yılmazer, “Artık biz gelecekten, sudan, toprak bahsedemeyiz” dedi.

 

1 EYLÜL 2020

 

BİRİLERİNİN KORUNDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Geçtiğimiz yıl cezaevi firarisi tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir’in ailesinin ihmal iddiasına itirazı reddedildi. Anne Güfer Özdemir, süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek, “Ben Ordu’daki mahkemeye güvenmiyorum. Burada birilerinin korunduğunu düşünüyorum” dedi.

 

*7 EYLÜL 2020

 

KAZAYI DUYDU, EVDEN FIRLADI, ÖĞRENCILERI SINAVA YETIŞTIRDI

 

Ordu’da meydana gelen trafik kazası sonrası KPSS’nin ilk oturumuna geç kalmak üzere olanların imdadına Ordu Valisi Tuncay Sonel yetişti. YÖK Başkanlığı ile de görüşen Vali Sonel, sınava geç kalan adayların sınava girmesini sağladı.

 

*8 EYLÜL 2020

 

CANIMIZI VERİRİZ DEREMİZİ VERMEYİZ

 

Korgan’ın bağlı Çiftlik Mahallesi’nde yapılmak istenen HES nedeniyle üçüncü kez bölgeye gelen iş makinelerinin karşısına yine vatandaşlar dikildi. Tansiyonun yükseldiği bölgede vatandaşlar; “Canımızı veririz, ırmağı vermeyiz” diyerek iş makinelerinin çalışmasını engellediler.

 

11 EYLÜL 2020

 

BAŞKAN TAVLI KORONA VIRÜSÜ YENDI

 

Korona virüs testi pozitif çıkan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, 23 günlük karantina sürecinin ardından test sonucunun negatife dönmesiyle birlikte görevine dönüş yaptı.

 

 

14 EYLÜL 2020

 

PANDEMİDE ORTA SINIF KAYBOLDU

 

Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, “Türkiye’de orta direk kalmadı. Zengin daha zengin oldu, fakir daha fakir oldu. Bizim orta sınıftaki vatandaşlarımızın gelir düzeyini yeniden yukarı çekmemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

*15 EYLÜL 2020

 

RÜSUMAT NO:4 18 EYLÜL’DE IHALEYE ÇIKIYOR

 

 

1921 yılında Ordu sahilinde Yunan gemilerinden kurtulmak için batırılan ve ardından tekrar yüzdürülen Rüsumat No:4 Gemisi’nin geleceğe aktarılması için maketi yapılacak. Ölüp yeniden diriltilen gemi için Büyükşehir Belediyesi, 18 Eylül’de ihaleye çıkacak.

 

 

 

15 EYLÜL 2020

 

ÇEVREYE ZARAR YOK, İSTİHDAM VAR!

 

Fatsa’daki siyanürlü altın arama faaliyetlerinin yürütüldüğü alanın saha genişleme talebine ilişkin hazırlanan ÇED Raporu, askıya çıktı. Özel bir firma tarafından hazırlanan raporda, Kanada’da hazırlanan raporun tam tersi görüşlere yer verildi. Genişletilen maden sahasının doğaya zarar vermeyeceği belirtilen raporda, istihdam artışı olacağına dikkat çekildi.

 

*27 EYLÜL 2020

 

 

SİYANÜRE KARŞI YALIN AYAK!

 

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırılmasına tepki gösteren bir kişi, ilçe meydanında çıplak ayaklı kitap okuma eylemi başlattı. Eylemin duyulmasının ardından birçok vatandaş meydana giderek, ayakkabılarını çıkartıp kitap okuyarak aldın madenine tepki gösteriyor.

 

4 EKIM 2020

 

MAHALLELİ DİRENDİ SONDAJ DURDU

 

Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar mahallelerinde maden arama faaliyetine başlandığını öğrenen mahalle sakinleri sondaj yapılan alanda toplanarak tepki gösterdi. Onlarca mahalleli maden arama faaliyetinin durdurulmasını isteyince sondaj çalışmasına ara verildi.

 

*8 EKIM 2020

 

TOPRAĞIMIZ NAMUSUMUZDUR CENNETİMİZ CEHENNEME ÇEVRİLMESİN

 

Ordu’daki STK (sivil toplum kuruluşları) yaptıkları ortak açıklamada, “Toprağımızı korumak boynumuzun borcu ve namusumuzdur. Siyaset üstü bir mücadele vereceğiz. Siyanür kullanılarak altın çıkarılmasına kesinlikle karşıyız. Mücadelemiz, en doğal bir yaşam hakkıdır. Toprağımızı, suyumuzu.havamızıkirletmeye kimsenin hakkı yok.” dediler.

15 EKİM 2020

CEREN’İN KİTABI ÇIKTI

Gecen yıl 3 Aralık’ta evinin önünde katledilen Balerin Ceren Özdemir’in kitabı, 10 ay 11 gün sonra piyasaya çıktı. Ordulu gazeteci-yazar Yalçın Şimşek’in kaleme aldığı “Ceren Balerinin Çığlığı” adlı kitap bugünden itibaren kitapçıların raflarında yerini aldı.

17 EKİM 2020

ÇIPLAK AYAKLA KİTAP OKUMA HER YERDE

Fatsa’da Onur Güngör tarafından başlatılan 30 dakika çıplak ayakla kitap okuma eylemi 30. güne ulaştı. Fatsa sınırlarını da aşan eyleme siyanür kullanarak altın çıkarımı yapmasına karşı olanlar İstanbul, Çanakkale gibi bulundukları yerlerden katıldığı gibi Amerika ve Gürcistan gibi ülkelerden de katılım oldukça çoktu.

20 EKIM 2020

 

GRİP AŞISINDA KAOS YAŞANIYOR!

 

Korona virüs süresinde daha önem kazanan grip aşısı konusunda bir kaosun yaşandığını belirten Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, Ordu’da yaklaşık 25 bin kişinin eczanelere aşı geldiğinde alabilmek için isim ve telefon numaralarını yazdırdığını belirtti.

 

22 EKIM 2020

 

SIYANÜR TEHLIKESI BU KEZ ALTINORDU VE KABADÜZ’DE

 

Fatsa’da siyanür kullanılarak altın çıkarma şeklindeki madencilik faaliyetine olan tepkiler sürerken Ordu’da yeni altın sahaları ihale edildi. Kabadüz’de 2, Altınordu’daki 1 maden sahasının ihalesini Koza ile Esen madencilik şirketleri aldı.

 

28 EKIM 2020

 

ENGİNYURT KORONAYA YAKALANDI

 

Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt sosyal medya hesabından korana virüse yakalandığını açıkladı. Durumun iyi olduğunu, evinde süreci geçirmeye başladığını belirten Enginyurt sevenlerinden dualarını eksek etmemelerini istedi.

 

 

2 KASIM 2020

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN GÖNÜLLÜSÜ OLMALIYIZ

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Ofisi Başkanı Mimar Nihat Şen, İzmir depreminin kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardığını belirterek, “İzmir’de uyarılara rağmen 40 bin binanın dönüşümü yapılmadı. Benzer acıları yaşamamak için Ordu kentsel dönüşümde hassas olmalı.” dedi.

*4 KASIM 2020

 

MAHALLELİNİN İSYANI!

 

Barlar sokağı olarak bilinen Şarkiye Mahallesinde yaşanan sorunlara başvurularına rağmen bir türlü çözüm bulamayan Şarkiye Mahallesi Muhtarı Emre Yayla, apartman altındaki barların daha uygun yerlere taşınması için imza kampanyası düzenledi.

 

12 KASIM 2020

 

BELDE EVLERİ YIKARAK HEM ÇARPIKLIĞI HEMDE ANASAYASAL SUÇU ÖNLEDİK

 

Kentsel dönüşümle şehri yatay mimari ile buluşturmak istediklerini belirten Başkan Güler, “İmar konusu bizim namusumuz, kaçak yapıları kaldırma konusunda geri adım atmayacağız. Şehrimizi yatay mimari ile geleceğe hazırlayacağız. Belde Evleri yıkarak Ordu’nun geleceğini kurtardık. Bir çarpıklığı ve aynı zamanda anayasal suçu önlemiş olduk.” dedi.

 

15 KASIM 2020

 

KORONA ORDU’YU KIZARTIYOR!

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü yayınladığı görsellerle korona virüsün Ordu’daki durumunu gözler önüne koydu. Özellikle Altınordu, Fatsa, Perşembe ve Aybastı’da korona vakalarının hızlı tırmanışı dikkat çekti.

 

*19 KASIM 2020

PERŞEMBE YAYLASI KAPADOKYA’YA RAKİP OLACAK

 

Ordu’nun doğa harikası menderesleriyle ünlü Perşembe Yaylası’nın, sıcak hava balon uçuşlarıyla turizm cazibesinin artırılması hedefleniyor. Bu özelliğiyle yaylanın Nevşehir’deki Kapadokya’ya rakip olması bekleniyor.

25 KASIM 2020

ESNAF BİTTİ BİTİYOR!

 

 

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, korona yasaklarının esnafı zor durumda bıraktığını belirterek destek gelmemesi durumunda esnafın can çekişeceğini söyledi.

 

 

*27 KASIM 2020

 

 

DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLACAK

 

 

SMA hastası Demir Ali’nin ABD’deki tedavisi için gerekli olan 2,1 milyon avronun toplanmasının ardından kampanyanın simgesi haline gelen kırmızı balonlar onun için uçuruldu. Demir Ali, 7 Aralık’ta Amerika’ya uçarak 16 hafta sürecek tedavisine başlayacak.

 

 

*29 KASIM 2020

 

TEHLIKE ÜST SEVIYEDE!…

 

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de korona virüs vakaları artıyor. Son açıklanan verilerle Türkiye vaka sayısında dünyada ilk beşte yer alırken Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı. Ordu ise Türkiye’de en fazla vaka artışının yaşandığı ilk 15 içinde.

 

 

 

 

1 ARALIK 2020

 

YENİ OTOGAR AÇILDI

 

Ordu’da çevre yolunun açılmasıyla birlikte şehirlerarası ve şehir içi trafiğin rahatlatılması adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Altınordu Şehirler Arası Otobüs Terminali açıldı.

 

2 ARALIK 2020

 

OLAĞANÜSTÜ GÜNLER YAŞIYORUZ!

 

İlk kez geçen yıl aralık ayında Çin’de görülen korona virüs yeni bir dalga ile hem dünyada hem de Türkiye’de hızla yayılmaya başladı. Türkiye vaka ve vefat sayısında dünyada üçüncü Avrupa’da birinci sıraya yerleşti. Ordu da Türkiye’de virüsün en fazla yayıldığı ilk 15 il içine girdi. Böyle olunca hastanelerin yemekhane ve otoparkların yoğun bakıma çevrilmesi gibi daha önce örneği görülmemiş önlemler alınmaya başlandı.

 

7 ARALIK 2020

KORKUNÇ GERÇEĞİ SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yoğun bakım doluluğu konusunda Ordu’da sorun yaşandığını söyledi. Koca önceki hafta Ordu’da vaka artış hızının yüzde 50 olduğunu geçen haftada vaka artış hızının yüzde 100’e çıktığını açıklamıştı.

 

 

 

*8 ARALIK 2020

 

 

… VE FINDIK FİYATI İLK KEZ TMO FİYATININ ALTINDA!

 

 

Fındık fiyatı hafta başında bazı yerlerde 22 TL’ye bazı yerlerde ise 21,50 TL’ye indi. Böylece bu sezon ilk kez fındık fiyatı TMO’nun alım fiyatını altına inmiş oldu.

 

 

 

 

 

9 ARALIK 2020

 

 

HASTAYA YATACAK YER YOK!

 

Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, “Ordu’nun korona virüsün yayılımında ilk sıralarda olmasının nedeni hastane olmamasıdır. Şu anda 35 hasta yoğun bakım yatağı için sıra bekliyor. Ordu Tabip Odası’nın dile getirdiği 3 hafta tam kapanmanın ise faydası olur, zararı olmaz.” dedi.

 

11 ARALIK 2020

 

ORDU İMAR PLANI İPTAL EDİLDİ!

Ordu 1. İdare Mahkemesi Şubat ayında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine verdiği Belde Evler yıkım kararının ardından ikinci bir karar aldı. Mahkeme, Belde Evler’e emsal teşkil eden 2016 yılı nazım imar planının yanlışlar içerdiğine karar vererek tümden iptal etti.

16 ARALIK 2020

 

 

‘BAŞKAN GÜLER’İN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ’

 

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (ORDUSİAD) Başkanı Kadir Engin,revizyon imar planının iptal edilmesiyle Durugöl’ün çok katlı yapılaşmadan kurtulmasının sevindirici olduğunu belirterek yapılacak parka OBB Başkanı Hilmi Güler’in heykelini dikmek istediklerini açıkladı.

 

 

17 ARALIK 2020

 

TMO SON ALIM TARİHİNİ 30 NİSAR 2021’E UZATTI

 

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, TMO’nun alım süresinin 30 Nisan 2021’e uzatıldığını açıkladı.

 

 

 

*18 ARALIK 2020

 

‘BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR EDERİM DP’YE GEÇMEYE KARAR VERDİM’

 

MHP’den ihraç edilen Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Demokrat Parti’ye (DP) geçti.

 

 

*28 ARALIK 2020

 

HASTANE 2 YIL İÇİNDE BİTİRİLECEK

 

Yeni Ordu Şehir Hastanesi ihalesi gerçekleşti. 1 milyar 180 milyon lira ile Hektaş İnşaat’ın aldığı hastane inşaatının2 yıl içinde bitirilip hizmete açılacağı bildirildi.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fındık Market

Benzer Haberler