fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık 15 Binin Üzerinde Fındık İşçisi Gelmesi Planlanıyor

15 Binin Üzerinde Fındık İşçisi Gelmesi Planlanıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaklaşan fındık hasadı için mevsimlik tarım işçilerinin konaklayacakları alanların hazır olduğunu ve sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyarak hasat dönemini tamamlamak istediklerini dile getirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Türkiye’nin önemli ihraç ürünlerinden fındıkta neredeyse hasat sezonuna gelindiğini ve hasat tarihlerinin ilerleyen zamanlarda ilgili kurumlarca kamuoyuna duyurulacağını bildirdi. Üreticilerin mevsimlik işçi arayışlarının devam ettiğini ifade eden Soydan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan bu sezon da bölgeye 15 binin üzerinde işçinin gelmesinin planlandığını söyledi.

Bu işçilerin bir bölümünün Kurban Bayramı öncesi, bir bölümünün de bayram sonrası geleceğini aktaran Soydan, korona virüs salgını sebebiyle bu sezon Gürcistan’dan işçi gelmeme ihtimali bulunduğunu ve bunun da Doğu ve Güneydoğu illerinden gelecek olan işçilere talebi arttıracağını bildirdi.

Soydan, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Korona virüse karşı tedbirlerimizi alarak mevsimlik tarım işçileriyle fındığımızı toplamak istiyoruz. Valiliğimiz başta olmak üzere ziraat odaları ile diğer kurumlar da konuyu zaten yakından takip etmekteler. İşçilerin konaklayacakları alanlar oluşturuldu. Gerek sosyal mesafe gerekse hijyen kurallarına uyarak fındık hasadını tamamlamak istiyoruz.”

Son olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafında başlatılan ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projesini desteklediklerini kaydeden Soydan isteyen üreticilerin buradan da fındık işçileriyle irtibata geçebileceklerini belirtti.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Olgun Bilkay
14 Temmuz 2020 12:27

su anda virüs doğuda batidan daha çok nadil olacak köylere çıkan isçiler in durumu ne olacak

Musa Köksal
14 Temmuz 2020 11:35

ne fark ediyo güneydoğudan gelcene gurcustandan gelsin daha iyi olur kafamız rahat olur virüs güney doğuda yokmu