fbpx
Ana Sayfa Fındık 1 Milyar TL Verim Artışı

1 Milyar TL Verim Artışı

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üretiminde dekara sağlanan 21 kilogramlık verim artışının il ekonomisine yaklaşık 1 milyar TL katkı sağladığını dile getirdi.
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odaları işbirliğinde il genelinde 670 mahallede 2 bin 10 adet örnek fındık bahçesi oluşturmak amacıyla geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ dahilinde 35 budama timi, 19 ilçede örnek bahçeler oluşturmaya devam ediyor. Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Müdürü Kemal Yılmaz, “Kasım 2019 – Mayıs 2020 dönemi içerisinde budama timlerimiz tarafından binin üzerinde örnek fındık bahçesi oluşturulmuştu. Şimdi ise fındıkta hasat ve harman işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte projemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İl-ilçe müdürlüklerimiz ve Ziraat Odalarımızda görevli teknik personellerden oluşturduğumuz 35 budama timi 19 ilçemizde yeni örnek bahçeler oluşturmaya başladı.” şeklinde konuştu.

Örnek Bahçelerin Sayısı Artıyor

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla uygulanan projelerin meyvelerini verdiğini ifade eden Yılmaz, “2014 yılında ilimizde ‘fındıkta verim ve kalite artacak’ sloganıyla önemli çalışmalar başlatmıştık. 2014 yılından günümüze kadar uygulanan projeler ve yeni uyguladığımız ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ ile birlikte ilimiz genelinde 2 bin 500’ün üzerinde örnek bahçeler oluşturduk. Oluşturduğumuz örnek bahçelerimizde verim 250-350 kg aralığında gerçekleşti. Uyguladığımız projelerimiz üreticilerimiz tarafından da çok benimsendi ve ilimiz genelinde örnek bahçelerin sayısı her geçen gün artarak devam etti. İlimizde son 10 yılda gerçekleşen fındık üretim miktarlarını ele aldığımızda fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla 2014 yılından bugüne yaptığımız çalışmaların başarıya ulaştığı açıkça görülüyor. Bunu rakamlarla ifade edecek olursak TÜİK verilerine göre son 5 yılda ilimizde gerçekleşen verim ortalaması bir önceki 5 yılın ortalamasından dekara 21 kilogram daha fazladır. Fındık üretiminde dekara sağlanan bu 21 kilogramlık verim artışının, fındık üretim alanımız ve bugünkü fındık fiyatları dikkate alındığında ilimiz ekonomisine katkısı yaklaşık 1 milyar TL’dir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Ordu ili olarak ana ürünümüz fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında emin adımlarla ilerliyoruz. Bundan sonrası içinde üreticilerimiz ve sektörün diğer temsilcileri ile birlikte yapacağımız çalışmalarla fındığın ilimiz ekonomisine olan katkısını daha da arttıracağız.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin hiç vakit kaybetmeden önümüzdeki üretim sezonu için hazırlıklara başlaması gerektiği uyarısında bulunan Yılmaz, ‘Üreticilerimizin arzu edilen verim ve kaliteye ulaşabilmesi için toprak tahlili yaptırmalarını, tahlil sonuçlarına uygun gübreleme yapmalarını, ayrıca bahçelerinde tekniğine uygun olarak budama işlemlerine hemen başlamaları gerekir.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments