Zirai Donda En Riskli Ay: Nisan

9
15

Bahar ayları fındık için tehlikesini korumaya devam ediyor. Hala don tehlikesi ile karşı karşıya olan fındık üreticisi tehlikeye karşı dikkatli davranmaya çalışıyor. Bu konuda Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Unutmamalıdır ki doğan fındığı dalda tutmak ve onu beslemek insanların elindedir. Zirai mücadelede başarı, hedef zararlıya etkili ilacın önerilen dozda ve zamanında kullanılmasıyla mümkündür.” şeklinde uyarıda bulundu ve fındığı tehlikeye karşı korumanın biraz da üreticinin elinde olduğunu hatırlattı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Karan, Fındık çotanaklarının ortaya çıkmaya başladığını belirtti. Bu ay fındık için en kritik aylarından biri üretim döneminde. Nisan ayı itibari ile zararlılara karşı zirai mücadele başlıyor. Bu konuda açıklamalarını sürdüren Karan, “Fındık bahçelerinde fındık kozalak akarı ile ilaçlı mücadelenin yapılabildiği dönem bu aydır. Ocak başına ortalama 30 kozalak varsa yeni sürgünlerden itibaren üçüncü yaprak geriye devrediyorsa derhal ilaçlanmaya başlanılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Yapılacak zirai mücadele ile kozalak akarlarına uygulanacak sıvı kükürt ek olarak külleme hastalığı ve fındık filiz zararlısı için de mücadele aracı olacak. Bu durum için konuşan Karan, “Filiz güveleri kışı kozalakların içinde geçirirler ve ilkbaharda yeni gelişen tomurcuklarla sürgünlerde galeri açarak kurumalarına neden olurlar. Yapılacak tek ilaçlamayla külleme hastalığı, fındık filiz güvesi ve fındık kozalak akarı ile mücadele etmiş oluyoruz. Son yıllarda fındık yeşil kokarcasına karşı da zirai ilaçlama nisan ayının ikinci yarısında yapılıyor. Yeşil kokarcasına yönelik zirai ilaçlamanın ayrıca fındık kurdu mücadelesine de yararı bulunmaktadır.” açıklamalarında bulundu. Bu sayede doğru işlem ve zamanlama ile zararlılarla mücadele tamamlanmış oluyor.

Son olarak uyarıda bulunan Karan, “Unutmamalıdır ki doğan fındığı dalda tutmak ve onu beslemek insanların elindedir. Zirai mücadelede başarı, hedef zararlıya etkili ilacın önerilen dozda ve zamanında kullanılmasıyla mümkündür.” ifadelerini kullanarak zirai mücadeleye dikkat ederek önlemleri aksatmamaları gerektiğini söyledi.

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz