Yükseklere Kar Yağdı, Üreticide Don Endişesi

4
3

Karadeniz Bölgesinin özellikle yüksek rakımlı bölgelerinde etkili olan kar fındık üreticisinde endişe yaratmaya devam ediyor. Ordu ilinde Gürgentepe, Gölköy, Kabadüz, Aybastı ve Akkuş ilçelerinde yağmur yerini kara bırakması fındık üreticisini don tehlikesi bakımından endişelendirdi.

Kabadüz ilçesindeki 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası ile Aybastı ilçesindeki bin 300 rakımlı Perşembe Yaylası beyaza büründü. Nisan ayında yağan kar, yöre halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan konu ile ilgili açıklamada bulunarak yüksek kalan bölgelerde kar yağışı olduğundan bahsetti. Bu durumda tedirginlik yaşayan üretici ziraat odalarını arayarak bilgi almak istiyor. Bu konuyu değerlendiren Soydan, “Şimdilik üreticilerimizin endişelenmesine gerek yok, hava sıcaklığı eksinin altına düşmediği sürece sorun yok. Bu kar yağışı don yapmaz. Kaldı ki yetkili kurumların da zirai don uyarısı bulunmuyor. Üreticilerimizin korkmasını çok iyi anlıyoruz ancak ortada korkulacak bir durum yok.” şeklinde konuştu.

Bu durumun devam etmesi ile sıcaklıklar eksiyi görürse, dumanlama yöntemi ile fındık üreticilerinin önlemini alması gerektiğini söyleyen Soydan, sıcaklık düşmezse tehlike durumunun yaşanmayacağını ekledi.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz