fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Yerli Yatırımcılardan Destek Bekliyor

Yerli Yatırımcılardan Destek Bekliyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yaşayan girişimci Ali Sarı’nın, atölyesinde tasarladığı ve tarla sürme, fındık toplama, ot biçme, gübre atma, ilaçlama gibi özellikleri mevcut olan tarım aracı, lazım olduğunda dönüştürülerek günlük hayatta da kullanılabiliyor.

Girişimci Ali Sarı, KOSGEB desteğiyle atölyesinde tasarlayarak patentini aldığı ‘Tarla Faresi’ olarak isimlendirdiği tarım aracının üretimini yaygınlaştırmak için yerli yatırımcılardan destek bekliyor.

İnşaat mühendisi olan ve bu sektörde ilçede faaliyetlerine devam eden Sarı, babasından kalma fındık bahçelerinde hasat yaparken zorlanınca bir araç geliştirmeye karar verdi. Evinde aracın görünümünün ve özelliklerinin planını yapan Sarı, uzun bir süre tasarımla ilgili çeşitli projeler geliştirdi. Deneme yanılma yoluyla yıllardır hayalini kurduğu ve fındık üreticisinin işini kolaylaştırmayı hedeflediği tarım aracı için atölyesinde Ar-Ge çalışmalarını tamamlayan Sarı, KOSGEB desteği almaya hak kazandı.

‘Tarla Faresi’, pat pat olarak tabir edilen tarım aracının benzeri olan fakat işlevsel anlamda, tarla sürme, fındık toplama, ot biçme, gübre atma, ilaçlama gibi özelliklere de sahip olan bir araç.

Tarım aracının her türlü zorlu arazide çalışabildiğini ifade eden Sarı, “Normal şartlarda %60 eğimli bir arazide tırmanma işlemi yapabiliyor. Belden kırmalı bir sistem var. Sağa ve sola 22,5 derece yatma özelliği var. Toplamda 45 derece yatay eğimli arazilerde yan gidebiliyor. Bildiğimiz pat pat’ı bir araca çevirdik. Bu araca da hangi işi yapmak istiyorsanız uygun aparatı takıyorsunuz. Arazide rahatça gezebiliyorsunuz. Fındık toplamanın yanı sıra tırpan yapabiliyor ve arazideki otları uzaklaştırıyor. Aracın bir diğer özelliği de ilaçlama yapabilmesi. Ayrıca çapalama, gübreleme özellikleri de var.” şeklinde konuştu.

Katar Ve İngiltere’den Teklif Mektubu

‘Tarla Faresi’ olarak adlandırdığı aracın üretimini yaygınlaştırmak amacıyla yerli üreticilerden destek beklediğini dile getiren Ali Sarı, “Bu işi yürütebilecek ortak yerli yatırımcı arıyorum. Çiftçiye olan katkısının yanı sıra ülkemize de bir katma değeri olacağını düşünüyorum. Aracımızı tasarladığımız süreçte projeyi yakından takip eden yurt dışı firmaları oldu. Katar, İngiltere gibi ülkeler bize teklif mektubu gönderdi. Bazı şirketler projeyi tam almak istedi, bazıları ise farklı tekliflerle geldi. Ancak ben projemizin yurt içinde kalarak ülkemize katkı sağlamasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments