Yeni Fındık Stratejisiyle Üreticiye 6,8 Milyar Lira Destek

7
4

Fındık alan bazlı gelir desteği ödemeleri 6 Nisan itibari ile başladı. Üreticiler ödemelerin başlaması ile birlikte harekete geçti. 2009 yılında devlet tarafından hayata geçirilen “Yeni Fındık Stratejisi” kapsamında fındık üreticilerine yapılan alan bazlı desteklerin tutarı, bu sene 6 Nisan’da başlayan ödemelerle 6,8 milyar lirayı buldu. Bu yıl 9. kez üreticilere ödeme yapılıyor.

Yapılacak olan ödemeler de kriter dekar başına 170 lira olarak belirlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen bu durum fındık üreticilerini sevindirdi. Bu konuda açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yapılacak desteklemeden ülke genelinde 400 bin üreticinin faydalanacağını ve 6 Nisan itibari ile başlayan ödemelerin devam ettiğini dile getirdi. 400 bin üreticinin yaklaşık olarak 838 milyon lira ödeme yapılacağını ifade eden Soydan, 2009 yılından bu yana “Yeni Fındık Stratejisi” kapsamında üreticilere verilen destekleme ödemesinin 6,8 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

Ödemelerde aksama olmaması ve tam zamanında yapıldığına dikkat çeken Soydan konu ile ilgili, “Şu anda fındık bahçelerinin bakım ve gübrelenme zamanı. Dolayısıyla fındık fiyatlarından pek umduğunu bulamayan üreticilerimiz bu destek parasıyla alacağı gübreyi bahçesinin bakımında kullanacaktır. Bu açıdan da baktığımızda destekleme tüm üreticilerimize ilaç gibi geldi. Bizim üreticilerimizden beklentimiz, aldıkları parayı başka alanlarda değil, öncelikle bahçelerinin bakımında kullanması yönünde.” açıklamasında bulundu. Yapılan desteklemenin amacına uygun bir şekilde bahçe bakımında kullanılması gerektiğini ve de başka planlarda kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Desteklemede en çok oran fındık üreticisine ait. Fındık Türkiye genelinde üretimi en çok yapılan ürün. Bu durumda üretici ve üretim alanının fazla olması ile birlikte yapılan destekleme de bu oranda fazla oluyor. Bu durumu hatırlatan Soydan, “Bu desteklemeden en çok Ordulu fındık üreticileri yararlanıyor. Ordu’yu Giresun, Düzce, Sakarya, Trabzon ve Samsun’daki üreticilerimiz takip ediyor.” diye konuştu. Yapılan desteklemenin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

 

7 YORUMLAR

  1. Oyun oynanıyor hala anlamadıysanız buradaki yorumda bulunan üreticiler donum desdek kesilen bizden paralar fındık fiyatı adaletlımı sizce değil edilen masrafa bakın kar yok zarar çok artık üretici susdu niye susdu fıyatmı etdı konsuldu ne oldu fındığa fıyat bıcenler bildiğine okudu tutcara üretici kesinlikle fındık vermeyin onlar dahada asaya cekdı herşey pahallandı fındık dusdu hala yukselmıyor üretici havadan para ısdemıyor emegımızın gerçek fiyatını ısdıyoruz insafa gelin artık

  2. Susun artık maymunlar. Fındık 13 tl iken çak az fiyat diyodunuz. Şimdi fındık 9 tl sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Sizi dinleyenler zarar etti. Kısaca hepiniz derroronun köpeklerisiniz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz