fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Alım Miktarı Artırılıyor Mu?

Fındık Alım Miktarı Artırılıyor Mu?

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) dönüm başı fındık alım miktarının 50 kilogramdan en az 80 kilograma çıkartılması için girişimde bulunduklarını söyledi.

Başkan İbaş, yaptığı açıklamada, 2017 ürünü için fındık alım miktarı dönüm başına 130 kilogram iken, 2018 fındığı için bu rakamın 50 kilogram olarak düşürüldüğünü tespit ettiğini belirtti.

Bu rakamın yetersiz olduğunu ve miktarın artırılması yönünde girişimde bulunduklarını belirten Başkan İbaş, “Biz rakamın en az 80 kilogram olmasını istiyoruz. Bölge milletvekilleri ile TMO yetkililerine talebimizi aktardık. Konunun takipçisiyiz, kısa zamanda olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

1 Kasım’dan itibaren fındık alımına başlayan TMO’ya üreticinin ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden İbaş, Giresun merkezde borsanın lisanslı deposu aracılığı ile ilk üç günde 114 çiftçinin Ofise 99 bin 207 kilogram ürün teslimi yaptığını söyledi.

Giresun serbest piyasasında fındık fiyatının haftaya 14 liradan başladığını belirten Başkan İbaş, “TMO’nun alımlara başlaması piyasaya olumlu yansıdı. Ben bu olumlu sürecin devam edeceğini tahmin ediyorum. İlerleyen günlerde pazarda fiyat TMO rakamına ulaşacaktır.” dedi.

3 YORUMLAR

  1. Fındık fiyatları arttiriliyirmu resminde cuvaldan dökülen findiklarda gizlicuruk findik oranı çok fazla goruyorum bu findik yag sanayisine gider asla ihrac mali olamaz

  2. fındık TMO da 14 lira Emanet fındık tüccarlar da 10-10,5 lira lütfen gündeme getirin ve fındık geçen hafta 13 lira oldu ama şuan 12,5-12,75 Arası ve düşüşe geçti fındık TV yönetimi lütfen bunu manşet yapın devlet eski fındık yeni fındık ayrımı yapmadi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz