Yabani Otlarla Mücadele Edilmezse Fındık Verimi Düşecek

4
8

Yabani otlar bitkisel üretimin en büyük düşmanlarından biri olarak görülüyor. Özellikle Karadeniz Bölgesinde fındık bahçelerinde bulunan yabani otlar fındığın verim ve kalitesini tehdit ediyor. Bu konuda açıklama yapan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Onur Kolören fındığa zarar veren etkenlere bakıldığında yabani otların fındığı verdiği zararın çok daha fazla olduğunu belirtti. Ve yabani otların verdiği zararın hasat sonrası ortaya çıkmasının aynı zamanda ekonomik açıdan ve emeğe de zarar verdiğini söyledi. Bu sebeple yabani otlarla mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Kolören, “Maalesef üreticilerimiz bu konuda yeterli mücadele yapamıyor. Genelde çiftçimiz yabani otlarla mücadeleyi ağustos ayındaki hasattan hemen önce yapıyor ancak yabani otlarla mücadelenin, tabiatın uyandığı mart-nisan ve mayıs aylarında yapılması gerekiyor. Şu günlerde fındık bahçelerinde yabani otlar görülmeye başladı. Dolayısıyla bu otlarla vakit kaybetmeden mücadele etmemiz gerekiyor. Genelde yabani otlarla mücadelede bitkinin çok fazla uzamaması gerekiyor. Bu bitkiler 10-15 santim uzadıktan sonra hemen bahçeden temizlenmelidir.” açıklamasında bulundu.

Mücadelenin motorla gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda el yardımı veya tırpanla da yapılabileceğini ifade eden Kolören, ısırganın daha çok görüldüğünü ekledi. Yağışın ısırganın sık görülmesinde etken olduğunu söyleyen Kolören, bunun yanı sıra pelin otu, böğürtlen ve itdolanbacına gibi yabani otlarında görüldüğünü ifade etti. Kimyasal ilaçların da mücadele de kullanılabileceğini söyleyerek Kolören konuşmasını sürdürdü, “İlaçları kullanırken zamanlamaya da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu ilaçların uygulama dozu da önem arz etmektedir. Bunlara dikkat ettiğimizde yabani otların bahçemize verdiği zararı en aza indirmiş olabiliriz. Sonucunda da fındık verimini artırabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yabani otların fazlalığı kalite ve verimi etkilediği gibi aynı zamanda hastalıkta yaratabiliyor. Bu konuya da dikkat çeken Kolören,  “Bunun yanı sıra bu otlar bahçelerde bazı hastalık etmenlerini ve böcek türlerinin artmasını tetikliyor. Yabani otla zamanında mücadele edilmezse bahçede küllenme gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca istenmeyen böcekler bahçelerde daha uzun süre barınabiliyor. Bir başka husus ise toprağa verdiğimiz gübreyi yabancı otlar emebiliyor. Fındık için verdiğiniz gübreler bir bakıma yabancı otlara da yaramış oluyor. Dolayısıyla yabancı otların bu şekilde de hem fındığa hem de üreticilere zararları söz konusu. Eğer yabani otlarla gerektiği kadar mücadele edilmezse bu otlar zaman içerisinde tüm bahçeyi sararak daha büyük sorunlara neden olabilir. Çiftçilerimizin bunu mutlaka dikkate alması gerekiyor.” şeklinde vurguda bulundu. Verilen gübrelerin de yabani otlar tarafından alınması durumunda fındığın istediği besini alamamasına neden oluyor. Bu da verimi oldukça ağır şekilde etkiliyor. Bu durum üreticinin yeni sezonlarda mağdur olmasına sebep oluyor. Sadece üretici değil aynı zamanda ihracat anlamında da sıkıntı yaşanıyor.

4 YORUMLAR

  1. Yuuuuuuuuuh be ot ilacı atıncada kurak etkiliyor on fındıklığın toprağını serin ve nemli tutuyor su fındık için gübreden daha önemli fındık taneleri daha iri oluyor hem kaliteyi hemde rekolteyi artırıyor

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz