Verimi Arttırıp Doğayı Korumak İçin Solucan Gübresi!

6
33

DOKAP adı altında başlatılan, Doğu Karadeniz Projesi kapsamında tarım alanında verim ve kalite arttırımına yönelik, organik gübre kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar kapsamında da Ordu, Giresun, Samsun ve Tokat’ta bazı üreticiler belirlenerek, solucan gübresi üretimine başlamaları sağlandı. Bu sayede kimyasal gübre kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, organik gübreler arasında en önemlilerden birinin solucan gübresi olduğunu söyleyerek, “Solucan Gübresinin Üretiminin Yaygınlaştırılması” projesi başlatarak bunun yayılmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Proje ile ilgili konuşmasını sürdüren Yüce, “10’ar kişilik eğitim grubu oluşturularak hem teorik hem de uygulamalı eğitim verilmesi planlandı. 4 ilde bu eğitime katılacak kişilerin 50 metrekare kapalı alan ve toplamda 500 metrekare arazisi olması gerekiyor. İşletmelere 5 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde sürekli akışkan sistemi ve hidrolik pompa ile 3 ton solucan yemi ve bir metrekare alan için başlangıç sayısı olarak 20 bin, toplamda 100 bin solucan veriliyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Oluşturdukları gruplarla başlangıç yaptıklarını ve şimdilik bu şekilde devam edeceklerini dile getiren Yüce, konuşmasını sürdürdü.

Sağlanan desteklerin seçilen illerde belirlenen 11 ile 20 arasında üreticiye verildiğini ifade eden Yüce,projenin ilerleme durumuna göre diğer illerde de desteklemeler yaparak organik gübre kullanımı yaygınlaştıracaklarını dile getirdi. Yüce, “Bölgemizde 513 bin hektar fındık plantasyonlarımız var. Bu fındık plantasyonlarımızda verimliliği artırmak için gübre kullanmak gerekiyor. Bu proje aynı zamanda doğal gübreye dönüşüm projesidir. Yani kimyasal gübrelerden uzaklaşıp doğal gübreye yoğunluğumuzu artırmaktır. Doğayı tahrip etmeyen, insan sağlığına hiçbir şekilde negatif etkisi olmayan gübrelerle verimli ve kaliteli ürünler elde etmek için bu projeleri destekliyoruz.” şeklinde konuştu. Konuşmasına proje maliyetini ekleyen Yüce, 1,5 milyon liralık bir meblağ kullanıldığını belirtti. Organik gübre kullanımı ile doğaya zarar vermeden kaliteli ürün yetiştirmenin en büyük hedeflerden olduğunu ekledi. Kimyasal gübre toprağa oldukça zarar vererek, tahribat sağlıyor.

6 YORUMLAR

  1. Ne veririminden bahsediyorlar fındığın fiyatı ortada. kazanmak sızlerın ıcınmı masraf edelım üreticiyi mağdur etdınız üretici zarar etdırdnizı hala konuşuyorlar önce fiyat verin fındığa ondan sonra akıl verıcı konusmalarınızı yapın ureticide moralmi kaldı fındığın fiyatını konuşan yok gereken fiyatını verın

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz