Valilik Destekledi, Dekarda Verim 90 Kilodan 350 Kiloya Yükseldi

3
2

Örnek bahçe çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Ordu ilinde 2015 yılında “Fındıkta Verim ve Kalite Artacak” sloganı ile örnek bahçe oluşturulmuştu. 19 ilçede yaklaşık olarak 41 örnek bahçe kurularak dekar başına 90 kilogramlık verim eldesi sağlanmıştı. Şu an verim 90 kilogramdan 350 kilograma yükseldi ve bu durum çıkılan yolun başarı ile sonuçladığını göstermiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz yazılı açıklama yaparak detaylıca bilgi vererek, sloganla yola çıktıkları bu yolda başarıya ulaşarak örnek bahçeleri çoğaltacaklarını belirtti. Yılmaz, “Fındık, gerek ilimiz gerekse ülkemiz ekonomisi ve dış ticaret açısından en önemli tarımsal ürünlerimizden olup, ülkemiz ekonomisine ciddi miktarda döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ilimiz ise yüzde 25’ini tek başına üretmektedir.” diye konuştu. Fındık ile ilgili çalışmaların artırılması ve ülkede üretimi en fazla olan ürün olarak üzerine düşülmesi gerektiğini ekledi.

Bu çalışmaların fındık veriminde ve kalitesinde artışa sebep olduğunu ve olumlu gittiğini söyleyen Yılmaz, “Yürüttüğümüz çalışma sonucunda örnek fındık bahçelerindeki dekara verimi 90 kilogramdan 350 kilograma kadar çıkarmayı başardık. Uyguladığımız projeler neticesinde oluşturduğumuz örnek bahçelerimizde, lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşılabileceğini çiftçilerimize gösterdik.” şeklinde açıklamada bulundu. Bu çalışmalar sonucu yaşanan artışın üreticiye olduğu kadar ülkeye de hem ekonomik hem de prestij açısından faydalı olacağını hatırlattı.

Fındıkta kalite ve verim arttırımında bu çalışmaların faydası olduğu kadar doğru gübreleme ve de budamada en az örnek bahçe çalışmaları kadar etkili oluyor. Bu konuya vurgu yapan Yılmaz, “Örnek bahçelerimizde budama işlemleri il müdürlüğümüz uzman personelleri tarafından bizzat yapıldı. Yine bu bahçelerimizin her birinden toprak numuneleri alındı ve toprak analiz sonuçlarına göre uzman personellerimiz kontrolünde gübreleme işlemleri yaptırıldı. Diğer taraftan önemli fındık hastalık ve zararlıları hakkında üreticilerimiz bilinçlendirilmiş olup, hastalık ve zararlıların dönemlerine göre uzman personelimiz kontrolünde zirai mücadelesi de yaptırılacakr. Örnek bahçelerimiz periyodik olarak il müdürlüğümüz teknik personellerince takip edilecek.” ifadelerini kullandı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz