fbpx
Fındık Uzak Doğudan Fındığa Rağbet !

Uzak Doğudan Fındığa Rağbet !

Türkiye, yüksek rekolte ve ihracat artışının da etkisiyle dünyada bir kez daha Türk fındığının liderliğini gösterecek.

Dünyadaki fındık üreticisi ülkelerin bu yıl üretimlerinin düşük kalması tahmin edilirken, Türkiye’de son yılların en yüksek üretim oranına ulaşılacak.

Yurt içi piyasalardaki canlılığın, global fındık piyasasında da karşılığını bulmasıyla gıda devleri Karadeniz ziyaretlerini de arttırdı.

Türkiye’nin daha önce ‘Fındık Tanıtım Grubu’ ve ardından ‘Türkiye Tanıtım Grubu’ ile devam ettiği fındık tanıtım çalışmalarının sayesinde fındık ihracatında ilk 10 ülke arasına giren Çinliler de yine Karadeniz’deydi.

Türkiye’den önemli miktarda fındık ithalatı gerçekleştiren COFCO Grubu’na bağlı COFCO Sundry şirketi ‘Özel Nitelikli Alım Heyeti’ programı kapsamında Giresun’a gelirken, yeni iş bağlantıları yapıldı..

Fındıkta dünyanın en güçlü ülkesi Türkiye’de 39 ilde, 728 bin hektar alanda fındık üretimi yapılırken, bu yıl 770 bin tonun üzerinde önemli bir rekolte bekleniyor.

2017 yılı verilerine göre, 17.6 milyar dolar olarak gerçekleşen tarım ve gıda ürünleri ihracatının yüzde 9’u fındık ürününe ait.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, Çin’in daha önce fındıkta Türkiye’nin hedef pazarı olduğundan bahsederken,

Şimdi artık mevcut pazarımız’ diye vurguladı. Çin’in Türkiye’nin en çok fındık ihracatı yaptığı ilk 10 ülke arasında bulunduğunu belirten Sevinç,

“2000’de 200 ton ile başladığımız ihracatta şimdi 10 bin tonlara geldik. 2019 Temmuz ayı itibarıyla Çin’e 8 bin ton karşılığında 58 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirildi.

Sezonun bitimine bir ay daha süre olmasına rağmen şimdiden tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşılarak rekor kırılmıştır. İhracatımızda en güçlü mevcut pazarlarımız arasında ise; İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İngiltere, Çin var” diye belirtti.

Sevinç, üretim ve fiyat politikasına bağlı olarak ülkeye yıllık 10 bin ton olan fındık ihracatının 10 yıla kadar 50 bin ton seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini önemle açıkladı.

Dünya fındık üretiminde Türkiye, tekel olsa da, ihracattan kazandığı para giderek azalıyor. Fındıkta 3.5 milyar dolar ihracat hedefi varken, en yüksek oran 2014/2015 sezonunda 2.8 milyar dolar ile görüldü.

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, daha önce gündeme getirdiği fındık ihracatı konusunda, Türkiye’ nin sattığı fındığa rağmen kazancının düşük kaldığını belirtti.

Yıldırım, “Türkiye, dünya fındık üretiminin ve ihracatının yüzde 70’ine sahip, fakat fındık politikasını belirlemede aynı güce sahip değil.

Fındığın fiyatını, piyasasını fındık alıcıları belirliyor. Türkiye artık fındık ihracatında kazanan taraf olmak için yeni ve sürdürülebilir bir program oluşturmalı” diye konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir