fbpx
Fındık Uzak Doğu Pazarı Fındığın Değerine Değer Katacak

Uzak Doğu Pazarı Fındığın Değerine Değer Katacak

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, fındık ihracatından elde edilen döviz gelirinin arttığına vurgu yaparak yılda 2 milyar dolar gelir getiren fındığın Uzak Doğu pazarı sayesinde önümüzdeki 5 yılda 10 milyar dolar seviyelerine çıkacağını bildirdi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındık ürünün bugün doğal değil sanayi ürünü olarak kabul gördüğünü ve fiyatının da her geçen gün arttığını söyledi. Şahin, “Fındık bundan sonra natürel değil sanayi ürünü olarak satılacak. TMO fındığı 16 TL’den aldı. Şimdi fındık fiyatları 24 TL civarında, yani yüzde 40 oranında fındık fiyatları arttı. Yurt dışında toptan kavrulmuş fındık fiyatı 250 TL, perakende 300 TL’den satılıyor. Fındığın olması gereken değeri 5 dolar, ancak bu yıl biz 4 dolar olmasını bekliyoruz.” dedi.

“Fındık Artık Sanayi Ürünü Olarak Satılacak”

Fındıktan önemli bir gelir elde edileceğini söyleyen Başkan Şahin, “Geçen sene fındıktan 12 ayda 1,5 milyar dolar kazanırken bu sene 9 ayda 2 milyar dolar gelir elde ettik. Bu da artık fındığımızın sanayi ürünü olarak satılacağını göstermektedir. Biz fındığımızı natürel değil, sanayi ürünü olarak sattığımızda fındıktan ettiğimiz gelir iki katına çıkacaktır.  Gelecek 5 yıl içinde fındık ürünümüzden 10 milyar dolar gelir elde etmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

“Fındıkta Yüzümüzü Doğu’ya Döneceğiz”

Uzak Doğu pazarında başarılı olunması halinde fındığın değer kazanacağını belirten Şahin, “Artık fındıkta yüzümüzü Avrupa’ya değil, Doğu’ya döneceğiz. Türk Cumhuriyetleri, Hindistan ve Çin’e döndüğümüz vakit fındığımızın üçte birini ya da yarısını doğu pazarına satarsak kesinlikle fındığımızın değeri 5-6 dolar olacaktır. Doğu pazarına yönlendiğimiz zaman fındığımız değerine değer katacaktır. Bu yıl fındık fiyatının 4 doların altına düşmeyeceğini ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Batın
Batın
22 Haziran 2020 15:30

Sayın Başkanım; fındık 24 lira demissiniz nasıl 24 lira bu fındık şaşırıyorum. Fındık bugün serbest piyasada maksimum 20 tl ila 21 tl arasında işlem görmektedir.