fbpx
Ana Sayfa Fındık Üreticinin Umudu Kalmadı

Üreticinin Umudu Kalmadı

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, TMO tarafından halen fındık fiyatlarının açıklanmamış olmasının fındık üreticisinde hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek, ‘Fındık üreticisinin artık umudu yok’ dedi.

ÜRETİCİ KIRGIN

Fındık üreticisinin elindeki fındığın büyük bir kısmını satmak zorunda kaldığını söyleyen Tütüncü, “Üretici TMO’un fiyat açıklamasını ve müdehale alımı yapmasını bir umutla bekledi. Normal zaman olarak Ağustos aynın ilk veya ikinci haftasında fındık alım fiyatlarının açıklanıp alımın gerçekleştirilmeye başlanması gerekiyordu.Ama gecikince de mecburen satmaya başladı. Çünkü hem bahçelerin bakımı yapılacak hem işçilere ücret ödenecek hem de okullar açılacağı için masraflar görülecek.

Fındık üreticisinin elinde neredeyse hiç fındık kalmadı. 15 liranın üzerinde fiyat beklerken, 12-13-14 liralardan fındıklar satıldı. Bu yüzden üretici kırgın ve hiç umudu kalmadı. Serbest piyasada tüccarın eline kaldılar. Biz ziraat odaları başkanlarımızla birlikte Ankara’ya Meclis’e gitmiştik, milletvekillerine rapor sunmuştuk ama o da bir işe yaramadı” diye konuştu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir