fbpx
Ana Sayfa Fındık Üreticinin 11 liraya sattığı fındık rafta 60 lira

Üreticinin 11 liraya sattığı fındık rafta 60 lira

Bir ay kadar önce 14-15 liraya kadar çıkan fındık fiyatları tekrar gerilemeye başladı. Fiyat şimdilerde 11 lira seviyesinde. Bu durum üreticiyi kara kara düşündürüyor. Ancak, üreticinin de yanıtını bulamadığı bir hesap var ortada: Fiyatı 11 lira olan kabuklu fındığın işlenmiş hali marketlerde 60 TL. Fark 6 kat kadar. Aynı zamanda üretici olan Nihat Çetin ise bu durumu “kavrulmuş iç fındığı 60 TL’ye satın alıp eve götürme şansımız yok” sözleri ile ifade ediyor. Ki hesap ortada, Çetin’in işlenmiş bir kilo fındık alabilmesi için 6 kilo fındık satması gerekir.
Market raflarında fındık fiyatı 55-60 lira olarak belirlenirken, sektörün köklü kurumlarından Fiskobirlik’in (Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği) internet sitesinde sattığı işlenmiş fındığın kilosu 70 lira.

ORDU Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fındık üreticisinin 11 TL’ye serbest piyasada sattığı kabuklu fındığın, işlenmiş halinin rafta 55-60 TL’den satılmasını eleştirdi. Cörüt, “Üreticiden ucuza alınıp fındığın bu kadar yüksek satmanın alemi yok, üreticiye gelince para verilmiyor” dedi.

Ordu Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randımanlı kabuklu fındık kilosu 11.10 TL’den işlem görürken, serbest piyasada bu fiyat 11.50 TL’ye kadar çıkıyor. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, fındık fiyatının düşük olmasının üreticiyi olumsuz etkilediğini, ancak rafta 55-60 TL’den satılan işlenmiş fındık fiyatının da yüksek olduğunu söyledi. Üreticiye alın terinin karşılığının verilmediğini de belirten Cörüt şöyle konuştu:

Fındık fiyatında büyük düşüş
“Fındığın bugün borsa fiyatı 11 TL. Tabii bu fındık kavrulup işlendikten sonra market fiyatı 55-60 TL. 6 katı fiyat farkı var, burada üreticinin alın teri var. Bu alınterinden haksız kazançlar elde ediliyor. Şu anda serbest piyasada kabuklu fındık 11- 11.50 TL arası.

Kırılıp işlendikten sonra rafta 60 TL. 6 katı fark var o nedenle üreticilerimiz haklı olarak raftaki satılan fındığın fiyatını görüyor, kendi hasat dönemindeki fındığın fiyatını görüyor satmıyor.

Emanet fındıklar fiyatı düşürüyor
Üreticinin bu fındığı toplarken belli maliyeti var. Gübresi, kireci, toplaması, taşıması, patozu var taki tüccara gidene kadar. Fabrikada işlemede en fazla 25 TL maliyet olur. 55-60 TL’ye pahalı satmanın alemi yok. Üreticiye gelince para verilmiyor, fındığı alan fabrikacı işleyip iki kat kâr koyuyor.”

ÜRETİCİ: O FINDIĞI BİZ ALAMAYIZ
Fındık üreticisi Nihat Çetin ise elinde halen 2 ton fındığı olduğunu, fiyat 20 TL’ye çıkana kadar fındığını satmayıp evinde bekleteceğini söyleyerek, “Bizden 11 TL’ye alınıyor, satarken fiyat 50-60 TL. Markette rafta fındığı sadece görüyoruz, kavrulmuş iç fındığı 60 TL’ye satın alıp eve götürme şansımız yok, ancak yanından geçeriz” dedi.

3 YORUMLAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum sayısı
2 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
3 Yazarlar
Uy dalayum saaTaylanAlaaddin Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Alaaddin
Ziyaretçi
Alaaddin

İç fındık fiyatı nasıl düşer, kabuklu fındık fiyatı daha da düşmeli? o zaman iç fındık fiyatı düşer

Taylan
Ziyaretçi
Taylan

Üretici taş yesin yani.. sen hiç fındık çilesi çektin mi a bencil

Uy dalayum saa
Ziyaretçi
Uy dalayum saa

Mal işte a.q. Bilip bilmeden yorum yapıyor…