Üreticiler Fındıktan Kiviye Dönüyor

1
348

Son yıllarda kivi üretimi arttı. Fındıktan umduğunu bulamayan üreticiler, kivi üretimine yöneldi. Yaklaşık 2 bin 500 hektar alanda gerçekleştirilen kivi üretimi, üreticilerin de yüzünü güldürüyor. Birçok fındık üreticisinin ise kivi üretimine başlamak için hazırlandığı kaydedildi.

KİVİ ÜRETİMİNE HER GEÇEN GÜN İLGİ ARTIYOR

Fındık fiyatlarında yaşanan istikrarsızlık, üreticilerin farklı üretim alanlarına yönelmesine neden oluyor. Fındıkta istediğini bulamayan üreticiler, ek gelir için bahçelerinin bir bölümünü keserek, kivi fidanı dikiyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte Ordu’da yaklaşık 2 bin 500 hektarlık bir alan kivi üretimi için ayrıldı. Gerçekleştirilen kivi üretimiyle birlikte üreticilerin de yüzleri gülüyor. Kivinin kazandırdığını gören birçok üretici ise kivi üretimine başlamak için kolları sıvadı ve bahçelerinde kivi için yer açamaya başladı.

KİVİ PARA EDİNDE ÜRETİCİLER KİVİ DİKMEYE BAŞLADI

Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar,  Ordu’da kivi üretimine ilginin arttığını belirterek, “İlimizde fındıktan sonra en çok katma değer üreten, üreticisine kazandıran ürünlerin başında kivi geliyor. Kivinin para ettiğini gören birçok üretici, belirli oranda fındığını keserek bu meyvenin fidanlarını dikmeye başladı. Ortalama 1 dönüm araziden şu anda 3 ton civarında kivi hasadı yapılıyor. Kividen elde edilen gelir sadece üreticilerin yüzünü güldürmüyor, gelen para tüm şehrin ekonomisine olumlu katkı sağlıyor” dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz