fbpx
Fındık Üretici Fındığı Kendi İşleyip, Pazara Sunacak !

Üretici Fındığı Kendi İşleyip, Pazara Sunacak !

Projenin sahibi Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, tesisin Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. Yaman, amaçlarının üreticileri tekel firmaların elinden kurtarmak olduğunu bildirerek,

2 yılık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkardığımız bir tesis ve biz şu ana kadar üreticimizin 9 ton fındığını kırdık ve istediği şekilde kendisine teslim ettik. Bunun yanı sıra buruşuk ve bozuk çıkan fındığını da üreticimize fındık ezmesi olarak teslim ettik’ dedi.

Üreticiye ekstradan gelir kaynağı sağlandığını ifade eden Yaman,

Üretici bize fındığını getirip kırdırdığında kilosunu 62 liradan İstanbul’da sattı geldi buradan 600 kilo fındık aldı onu burada işletti ve yine götürerek İstanbul’da sattı. Şu anda elimizde 12 ton daha talep var onlarında o şekilde pazarını bulup bize işletip alıp götürüyorlar. Biz onlardan sadece değirmencilik hakkı alıyoruz yani yüzde 10 gibi bir rakam alıyoruz‘ şeklinde konuştu.

Şu ana kadar 26 üreticimiz bize fındık getirdi bu şekilde kırdırmayla daha karlı olduklarını söylediler‘ diyen Erim Yaman, şöyle devam etti:

Şu an tesisimizin kapasitesi saatte 200 kilogram kırma, 60 kilogram kavurma kapasiteli ama kavurmayı yeni sipariş ettiğimiz makina ile 120 kilograma çıkardık. Bu sayede günlük bir ton fındık işleyebilecek bir tesis açmış olduk.

Bu sadece ilçemizden değil Giresun’dan, Ordu’dan, Trabzon’dan ve Düzce’den aradılar getirip kırdırabilir miyiz diye bizde kabul ettik. Şu anda bu Türkiye’de bir model ilerleyen günlerde bu çoğalacaktır.‘ dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yasar KocErdal Avcı Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Yasar Koc
Ziyaretçi

Nasil olacak

Erdal Avcı
Ziyaretçi

Tebrik ediyorum sayın başkanım