fbpx
FINDIKTV Market Yeni Sezon Ürünleri
Fındık Üretici Üretiyor Ama Kazanamıyor

Üretici Üretiyor Ama Kazanamıyor

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, fındığın maliyetini belirlemeden yapılan açıklamaların her yıl üreticilerin zararına olduğunu ve üreticinin kaybedip tüccarların kazandığını ifade etti.
Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin fındık ihracatı rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Poyraz, “Açıklanan rakam 687 bin ton kabuklu fındık demektir. Rekolte tartışmalarda rekolteyi yüksek gösterme gayretlerini algı operasyon olarak değerlendirmiştik. İç tüketim de hesaplandığında rekoltenin yüksekliğini nedeniyle fındık fiyatını düşük tutmanın anlamının da olmadığı ortaya çıkmaktadır. Haklılığımızı bu veriler de kanıtladı. Yani uygulanan fındık politikası nedeniyle üretici kaybediyor, ihracatçılar kazanıyor.” şeklinde konuştu.

Üreticilere Düşen Pay Yeterli Değil

Fındığın ihraç ürünü olduğunu dile getiren Poyraz, “Fındığımız ülke ekonomisine önemli bir katkı sunuyor. Açıklamaya göre 150 ülkeye ihraç yapılıyor. Demek ki, rekoltenin yüksek olması avantaj. Yurt dışı alıcısı var. Satışlardan elde edilen gelire göre üreticilere düşen pay yeterli değil. İhraç edilen fındıktan elde edilen gelirin bölüşümü adaletli değil. Üreticiden ucuza alıp, her yıl ihracatçılar karlarını artırıyorlar. Üreticilerin girdileri olan ilaç, gübre, mazotlar dolara göre artarken nedense ürettiği ürün aynı ölçüde artmıyor.” dedi.

İktidar İhracatçıdan Yana

Fındık fiyatı konusunda hükümetin fiyat açıklamasının ihracatçıları mutlu ettiğinin altını çizen Poyraz, “Açıklanan fındık fiyatları ihracatçıların talepleri dikkate alınarak yapılıyor. Fındığın maliyetini belirlemeden yapılan açıklamalar her yıl üreticilerin zararına oluyor. Açıklanan fındık fiyatı bir kilogram fındığın maliyeti. Yani üretici kaybediyor, alıcı olan ihracatçılar, tüccarlar kazanıyor. Üretici üretiyor ama kazanan olamıyor. Artık üreticiler kendilerini temsil eden örgütlenmelere katılarak ürününe ve emeğine sahip çıkabilmelidir. Fiyatı kendisi belirlemelidir. İktidarın serbest piyasa koşullarına göre hareket etmesi de üreticiden değil, ihracatçıdan yana olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Recep Sağlam
4 Eylül 2020 14:59

Bu şarkı fındık üreticisinin boynuna yapıştırılmış. Fındık üreticisi bir türlü bu şarkıdan kurtulamıyor. Çünkü fındık üreticisinin sahibi yok bu memlekette maalesef sahibi olmayanı kurtda yer çakalda sermayede tüccarda yer varsa başka izahı yok buyurun ben burdayım.