fbpx
Ana Sayfa Fındık Üretici İnat Etti Fiyatlar Yükselmeye Başladı

Üretici İnat Etti Fiyatlar Yükselmeye Başladı

Ordu’da ve Türkiye’nin tüm fındık illerinde dört gözle beklenen fiyat artışı başladı.

Ordu’da 2015 Kasım ayında 14 Lira’yı gören ancak ardından hızlı bir düşüşe geçen fındık fiyatı 8 Lira bandına kadar gerilemişti.

Bu gerilemenin ardından çok küçük artışlarla 8 Lira 75 Kuruş’a kadar yükselen fındık fiyatı borsalarda yaklaşık 10 gündür sabitti.

Bu sürecin ardından ilk defa 9 Mayıs Pazartesi yani dün fiyat 9 Lira’ya yükseldi. Bu yükseliş elbette üreticinin arzuladığı seviye değildi ancak umutları tazeledi.

Serbest piyasada fındık kalmaması gelecek sezon fındığının zirai don olayından büyük zarar görmesi nedeniyle, sanayicinin ihtiyacı giderek arttı. Bu talep de ihracatçının depolarını doldurması gerektiğine işaret ediyor. Ancak 2015 sezon fındığının önemli bir kısmı hala üreticilerin elinde duruyor. Üreticiler, fiyat 15 Lira olmadan satmayacaklarını ve gelecek sezona kadar bile bekleyeceklerini aylardır yüksek sesle dile getiriyorlar.

Üreticinin bu inadı da serbest piyasayı pes ettirmek üzere gibi görünüyor. Manavlar, üreticilerden fındık talebinde bulunsa da tek çare fiyat artışından geçiyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir