Üretici Bir An Önce Bahçesini Kontrol Edip, Önlem Almalı

10
2

Üreticilere Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran zararlılara ve hastalıklara karşı mücadele yapmaları konusunda seslendi. Başaran, “Üreticilerimizin acilen destek alıp mücadelesini yapması lazım.” diye seslendi.

Üreticilerin bahçelerini kontrol ederek gerekli destekleri almaları için başvurmaları gerektiğine değinen Başaran, “2018 yılında rekolte beklentisi için söylemde bulunmamız için çok erken. Üretici olarak gereken şeyleri yapmalıyız. Özellikle geçmişte yaşadığımız külleme hastalığını ortadan kaldırmak için mücadele etmemiz gerekir. Amerikan Beyaz Kelebeği de direncimizi zayıflatan bir unsur olarak karşımıza çıktı. Üreticilerimiz acilen bizlerden ya da tarım ilçe müdürlüklerinden destek alıp, mücadelesini yapmalı. Çünkü ürünü stoklamazsanız, oluşacak fiyattan değerlendirme yapılmadığı gibi Türkiye için de zarardır. Eğer kayıp varsa bu Türkiye için de kayıptır.” diye konuştu. Bu kontrollerin tekrar külleme hastalığı ile ilgili sorun yaşamamak için özellikle dikkat ederek yapılması gerektiğine de değinen Başaran, hastalığın tekrarlanması durumunda sadece üretici değil aynı zamanda ülkenin de zarar göreceğini ifade etti.

İhracat Yüksekti Ama Rekolte Düştü

Bu sene Fındık fiyatları üreticisini üzdü. Ancak yapılan ihracat rakamları oldukça iyi geldi. İhracat rakamlarının iyi olmasına rağmen elde edilen daha düşük oldu. Bu sezon yaşanan bu garip duruma değinen Başaran, “Geçen yıl, öngörü ve tahminlerin boşa çıktığı, tamamen doğa şartları, hastalık ve zararlıların hakim olduğu bir sezon yaşadık. Bu nedenle tahminlerde çok büyük yanılgı ortaya çıktı. Bunu da yayınlanan ihracat rakamlarında görebiliyoruz. Her ne kadar son 3 yılın en yüksek ihracatını yapmış olsak da tahmin edilen rekolteye ulaşmayan rakam ortaya çıktı.” açıklamasında bulundu. Mevsim koşullarının ve hastalıkların oldukça etkili olduğu sezon, öngörüldüğü şekilde geçmedi. Düşünülen rakamlara tam olarak ulaşılamadığı yorumları yapıldı.

Bu durumdan kaynaklı olarak, fındık fiyatlarında yaşanan düşüklük de fındık üreticisinde tedirginlik yarattı. Bu sebeple panik yaşayan üretici daha uzun vadede piyasada yer bulabilecek fındığı erken bir şekilde piyasaya soktu. 6 ayda pazara inecek miktarda ki fındık, 45 gün içinde elden çıkarıldı. Bu durumun etkisine değinen Başaran, “Üretici gözüyle bakarsak; nispeten haklı olarak panik içerisindeydi. Bunlar, fiyat ve istikrarsızlığı, hastalık ve zararlarından kaynaklanan stoklama kabiliyetinin düşüklüğüdür. Bu nedenle piyasaya haddinden fazla fındık sürüldü. Normal şartlarda 5 veya 6 ayda piyasaya inmesi gereken fındık 45 gün içerisinde pazara indi. Bu durumda fiyatın önüne geçen bir durum oldu. TMO gereken müdahaleyi yaptı ancak yanlış bir fiyatla piyasaya girdi. Üretici taban fiyat arayışındayken TMO tavan fiyatı açıkladı. Bu durum fındık gelirini engelleyen bir durum oldu.” dedi. Yaşanılan bu durumun etkisi sonucu fındık geliri de etkilendi. TMO’nun müdahale alımı da yeterli gelmedi, özellikle fiyat politikasının etkisi çok büyük oldu.

Geçtiğimiz sezon fındık fiyatların büyük sorunlar ve istikrarsızlık yaşandı. Fındık ile ilgili sorunların yoluna girebilmesi için öncelikle fındık ile ilgili politikanın değiştirilmesi ve fındık çalışmalarının olabildiğince yayılarak devam etmesi gerekiyor.

 

10 YORUMLAR

  1. Utanmıyorlar akıl vermeyin fındığın fıyatını adam adamsanız gereken 20tele yaparsanız o zaman akıl verıcı yazılarınızı üreticiye yazarsınız extıra masraf edecez eeee fındığın fiyatı 8 tele üretici zor durumda piyasa zor durumda hala fiyat düşük akıl vermeyin gereken fıyatını açıklayın once

  2. Bos bos konuşmayınız cifciye bakmak için ne verdizde akil veriyorsunuz hep yansın umrumda değil geçin masa başına konuşmak çok kolay benimde dört beş oluyor oda olmasın akil vermeyin rantcilarda yemesin

  3. Fındık bahçelerini gezip görmüşlermiki akıl hocalığı yapılıyor.Bedavadan çalışmaya devam eden etsin. Değeri olmayan üretim için uğraşmayın.Rekoltesi yüksekti,yabancı alıcılar yoktu diyerek milleti aptal yerine koyarak böyle ne kadar olacakmış.500 bin ton fındık piyasada satılmış. 300 bin ton ihraç edilen miktar.Yalan yanlış haberlerle laf ebeliği yapmayı bırakın.

  4. Vatandaş olarak biz bahcalerimize bakarız kimse hakem kesmesin masadakiler vatandaşı çok ama çok üzdüler fiyatı göremeyen çiftçi nin eli kolu kırık şuan ne derseniz deyin önümüzü görmediğimiz için gereken değeri bahcalerimize veremiyoruz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz