Türkiye’de Son 4 Ayda Kaç Bin Ton Fındık İhracatı Yapıldı?

2
2
infinitely many containers in a cargo port on red sea

Türkiye fındık sezonunda yaklaşık 4 ayı geride bıraktı. Bu 4 aylık süreçte üretici fındığın neredeyse tamamını elinden çıkardı. Fındık ticaretiyle ilgili rakamlarda yavaş yavaş gelmeye başladı. Türkiye, bu 4 aylık sürede 126 bin ton iç fındık ihraç ederek karşılığında 805 milyon 651 bin 216 dolar değerinde döviz girdisi elde etti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 2017-2018 sezonu ile ilgili yaptığı açıklamada ihracat sezonunun 1 Eylül itibariyle başladığını söyledi. Yapılan ihracatla ilgili konuşan Sevinç, “Karşılığında 805 milyon 651 bin 216 dolar gelir elde edildi. Geçen sezonun aynı döneminde 92 bin 425 ton iç fındık ihraç edilerek 823 milyon 153 bin 817 dolar gelir sağlanmıştı.” yorumunu yaptı. Bu yoruma bakıldığında daha az fındıkla elde edilen döviz girdisi daha fazla görünüyor. Fındıkta değer kaybı yaşanması üreticiye etki ettiği gibi ülke ekonomisine de etki ediyor.

Sezonun 4 ayı geçmişken, 31 Ağustos itibariyle 2017-2018 fındık sezonunun sona ereceğini anımsatan Sevinç, ihracatla ilgili çalışmalara devam edeceklerini ve artış göstermesi için çaba göstereceklerini ifade etti. Fındıkta dünya üretiminde lider olan Türkiye’nin fındık fiyatlarında ki kontrolü de elinde tutması gerekiyor.

2 YORUMLAR

  1. Senelerdir üreticinin emeğini bu duruma getirenler verecek öteki taraf da hak hukuk varsa onu düşünsünler haram zıkkım olsun allah belalarını versin donum desdekle kapatıyoruz sanmasınlar ceoden girdi temo insaf temo sahıpmı cıkdı çıkmadı fiyatı düşük turdu 1516deseydı üretici mağdur olmazdı

  2. ALLAH HEPİNİZİN BELASINI VERECEK BEKLEYİN. BU MİLLETİN HAKKINI YANINIZA BIRAKMAZ.BU MİLLET ARTIK HERŞEYİN OYUN OLDUĞUNU BİLİYOR. NE SOYLESENİZ BOŞ. İBLİSLER. HARAMCILAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz