fbpx
Ana Sayfa Dünya Türk Firmalar Organik Ürünlerini Almanya'da Tanıttı

Türk Firmalar Organik Ürünlerini Almanya’da Tanıttı

Almanya Nürnberg’de bu yıl 30’uncusu düzenlenen Biofach 2019 Organik Ürünler Fuarı, tüm dünyadan organik üreten firmaları bir araya getirdi. Dünyanın en büyük organik ürünler fuarlarından biri olarak kabul edilen Biofach 2019’a Türkiye’den de 21’i Ege İhracatcılar Birliği bünyesinde olmak üzere 39 firma katıldı.

Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, fuara katılan Türk firmalarının standlarını tek tek ziyaret etti.

ORGANİK ÜRÜN İHRACATI 250 MİLYON DOLAR

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yadımcısı Murat Ödül ile Tarım İhracatçıları adına konuşan Cahit Doğan Yağcı, organik ürün olarak yıllık ihracatın 250 milyon dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Hububat, bakkaliyat ve yağlı tohumlarda rakamın 6.5 milyar, yaş sebze ve meyvede 2.3 milyar, kuru meyvede 1.4 milyar, zeytin ve zeytinyağı ihracatının ise 400 milyon dolar olduğuna dikkatleri çekti.

TÜRKİYE’DE ORGANİK TARIM

Türk firmaları fuarda başta organik kuru incir, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, fıstık, badem, kuru domates ve domates konsantresi, konserve ve salamura meyve, sebze, baharat, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, meyve suları ve konsantreleri, dondurulmuş sebze ve meyve ürünlerini sergiledi. Fuar kapsamında NCC Mitte 1. Kat, Maibach salonunda Türkiye’de Organik Tarım konferansı düzenlenecek. 16 Şubat saat 09.00’da Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’ın da katılacağı konferansın açılışını Başkonsolos Yavuz Kül yapacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir