‘Türk fındığı’ İmajını Tüm Dünyaya Tanıtacağız

6
3
'Türk fındığı' İmajını Tüm Dünyaya Tanıtacağız
'Türk fındığı' İmajını Tüm Dünyaya Tanıtacağız

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören bu konuya değinerek, “Önümüzdeki süreçlerde dünyadaki üretim üstünlüğümüzü koruyacağız. Sadece rekolte anlamında değil, kalitedeki üstünlüğümüzü de koruyacağız. Çalışmalarımız bu yönde ilerlemekte.” şeklinde konuştu. Fındık konusunda uzun süreli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Gören kaliteli fındık ihraç ederek marka haline gelebilmenin yolunun eğitimli üreticiden geçtiğine değindi.

Kaliteli ürünün her zaman tercih edilerek alıcılarının da daimi olduğuna değinen Gören,  “Hem devlet hem sivil toplum kuruluşları hem de özel sektörler tarafından belirli periyotlarla paylaşım ve eğitim yapılması, uzun vadede sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır.” belirtti. Fındığın Türkiye açısından büyük önem taşıdığını ve bölgesel olarak gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Gören, “Önümüzdeki süreçlerde dünyadaki üretim üstünlüğümüzü koruyacağız. Sadece rekolte anlamında değil, kalitedeki üstünlüğümüzü de koruyacağız. Çalışmalarımız bu yönde ilerlemekte. Türk fındığı’ imajını tüm dünyaya tanıtacağız.” şeklinde konuşarak hedeflerden bahsetti. Kalite ve verimin bu hususta çok önemli olduğunu ve markalaştırma çalışmalarında büyük önem taşıdığını özenle belirtti.

Üreticinin elinde pek fazla fındık kalmadığını ve neredeyse fındığın yüzde 90’nının piyasaya indiğini söyleyen Gören, “Üretici, devletin açıkladığı rakamı tavan fiyat olarak düşünerek yüzde 90 elindeki fındığı sattı. Şu an fındık sanayicinin elinde bulunuyor. Rekolteye baktığımızda, farklı rakamlar var. Ürünün, rekolte bazında ihracata ve iç piyasaya yetecek olması durumunda, fiyatların bu seviyede olacağı kanaatindeyim. Fiyat tartışmalarının yanında fındığı olumsuz etkileyecek negatif durumları konuşmalıyız. Teknolojiyi kullanarak fındığı üretim döneminde nasıl koruruz, bunu düşünmeliyiz.” diyerek olumsuz konulara da eğilmemiz gerektiğini ve çözüm arayışında olmanın önemli olduğunu söyledi. Sadece fiyat konusunda ki sıkıntıların değil aynı zamanda üretim ve üretici ile ilgili sıkıntılarada eğilmek gerektiğini hatırlattı.

Fındık ile İlgili Politika Değişikliğine Gidilmeli

Üreticilere sık sık fındık üretimi ile ilgili eğitimler verildiği konusunda açıklamalar geliyor. Fındığın verim ve kalitesinin önemli olduğunu bununda bilinçli fındık üretiminden geçtiğine dikkat çekerek,  “Üreticiden beklentimiz gerçekleştiği zaman, ihracatçılar ve sanayiciler olarak halkımıza, devletimize, ilgili paydaşlara ‘2023 hedefimiz olan 400 bin tonluk ihracata ulaşacağız’ diye söz veriyoruz.” şeklinde konuşan Gören, “Siyasi iradenin alacağı kararın, sistemin gidişatı ve fındık fiyatlarını yönlendireceği kanaatini taşıyoruz. Bu nedenle hükümetten uzun vadeli, sürdürülebilir ürün politikası beklentisindeyiz.” diyerek konuşmasını sürdürdü. Gerekli çalışmaların politika değişikliğine gidildiği takdirde değerleneceğini ve çözümleneceğini söyleyen Gören konuşmasına devam etti:

“İklim şartlarının bu şekilde gitmesi ve ardından don oluşması, ürünün az olacağı anlamına gelir. Fındık az olduğu zaman fiyatı otomatik olarak önemli seviyede yukarıya doğru çıkacaktır. Bunun yanında devletin politikası önemlidir. TMO’nun elinde 140 bin ton civarında ürün var. Bu ürünü piyasaya sürüp sürmeyeceği hususunda yapılacak hareketler piyasayı etkileyecektir. Fındık, Karadeniz Bölgesi’nin göz bebeği. Bölgesel kalkınma ve ekonomi açısından çok önemli bir ürün. Bizim fındığa sahip çıkmamız gerekiyor. Fındığın gereken değere ulaşması için her kesimle çalışmalar yapılması gerekiyor.”

Fındık üretildiği bölgelerde ana gelir kaynağı olması sebebiyle, sıkıntıları en kısa zamanda halledilmesi gereken ve hakettiği değeri alması gereken milli ürünümüz. Köklü değişikliklere gidilerek en kısa zamanda devlet desteği ile de fındık için çalışmalar yapılmalı.

6 YORUMLAR

  1. Burada yazıyoz sitem edıyoz ama galeye alan yok üretici salak apdal zarar eden kazanmayan biz üreticiler toplamıyacaz o zaman kazansınlar aradaki kurtlar senelerdir kandırıldık satmayın para edecek. masrafını bıle alamadık kazanmadık

  2. ÖZERKLİK İLAN EDEN ÜLKE Mİ BU.. BÜTÜN DÜNYA TANIYOR KARDEŞİM.. SİZ SADECE KAZIK ATMAYI VE PARAYI TANIYORSUNUZ.. ŞEREFSİZ LİK DİZ BOYU.. TUUUUUUU TUUUUUUU.. AHA AHA FINDIK AHA..

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz