Tüm Köy Sen Adım Adım Büyüyor, Üreticinin Sesi Oluyor

0
1

Ordu’da çalışmalarıyla ses getiren ve fındık için mücadele veren Tüm Köy Sen, Giresun’da da şube açıyor. Bu konu ile ilgili Giresun Genel-İş salonunda gerçekleşen toplantıya, Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan, Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra ve yönetim kurulu üyeleri katılımda bulundu. Toplantıda açılışı yaparak konuşmaya başlayan Tüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara, “Bir araya gelmekten başka seçeneğimiz yok. Her yıl mağduriyetimiz artıyor. Bizler emek harcıyoruz kazanan tekeller oluyor. Bu yılki fındıktan da zarar ettik. 4 aylık dönemde gelir kaybımız oldu. Fındık geçen yılki fiyattan satılsaydı 1 milyar 121 milyon 257 bin 600 dolar gelir elde edilecekti bu yılki üründen elde edilen toplam gelir 805 milyon 651 bin 216 dolar. Aradaki fark 315 milyon 606 bin 384 dolar yani 1 milyar 184 milyon 628 bin 562 lira. Bu fiyatlar aynen böyle devam ederse; bu fark ikiye katlanacaktır. Bu yıl fındığın fiyatı, üreticinin istediği 15 TL olsaydı, üretici de ülke de zarar etmeyecekti” ifadelerini kullandı. Fındığın bu yıl sahip olduğu fiyat eğrisinden memnun olmadıklarını dile getiren Kara, fındık fiyatı normal seyretseydi üreticinin de zarar uğramayarak mağdur olmayacağını söyledi. Üreticinin mağduriyetinin her geçen yıl artarak ilerlemesine rağmen, fındığın karının tekelin eline kaldığını sözlerine ekledi.

Dışa Bağımlıyız Her Ürünü Üretebilmemize Rağmen

Konuşanlardan Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan da açıklamalarda bulunarak, “Tarım ürünleri bakımından en zengin ülkelerden biri iken dışa bağımlı hale getirildik. Buğday, fasulye, nohut, pirinç yetmedi tohumlarımızı, gübremizi de dışarıdan alıyoruz. Yetiştirdiğimiz ürünleri de ucuza kapıyorlar. İzlenen tarım politikaları ile kendi topraklarımızda tarım şirketlerinin işçisi konumuna geleceğiz. Herkes kendi çıkarlarını korumak için bir araya geliyor, örgütlerini kuruyor. Örgütsüz olan biz üretici köylüleriz. Bu olumsuzlukları yok etmek için kendi sendikamızı büyütmek zorundayız. Sendikamıza engeller çıkarıldı ama hepsini aştık. Artık var olan ve büyüyen bir sendikayız.” dedi. Tarımın özellikle de fındık tarımının tekelin elinde olmasının üreticiyi mağdur ettiğini ve fındık fiyatını ile tekeli belirlediğini ekledi. Artık uygulanan fındık politikasının değiştirilmesi gerektiğini ve üretici bazlı çalışmalar yapılmasının gerektiği yorumunu yaptı.

Üreticinin Sesi Olduk

Giresun’da açılacak şube ile ilgili konuşan Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Burada yapılan kuruluş kurultayını bizler 8 ay önce yaptık. Bu süre içinde olağan genel kurulumuzu da gerçekleştirdik. Buradan şunu vurgulamalıyım ki, kurulur kurulmaz fındığımızda emeğimizde gözü olanları tedirgin ettik. TMO’nun devreye girmesi, sonra alım şartlarını iyileştirmesinde verdiğimiz mücadelenin katkısı oldu. Üreticiler hoşnutsuzdu ama seslerini, tepkilerini dillendirecek örgüt yoktu. Bu eksikliği Tüm Köy Sen olarak giderdik. Artık şube sayılarımızı artırarak daha etkin olmaya, tarım politikalarının üretici lehine olmasını sağlamaya çaba harcamalıyız. Örgütsüz üretici köylü geleneğini yok ediyoruz. Sıra Giresun’da” diye konuştu. Üreticinin sesini duyuramadığı yerde destek olmaya çalıştıklarını ve harcanan emeğe sahip çıkmaya çalıştıklarını  söyleyen Sağra, giderek büyüdüklerini ve mücadeleye devam edeceklerini ekledi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz