fbpx
Ana Sayfa Fındık Tüccarlara Talimat: Şu Fiyattan Yüksek Almayacaksın

Tüccarlara Talimat: Şu Fiyattan Yüksek Almayacaksın

Bu yıl da fiyatlara müdahale amacıyla alım yapacak olan TMO’dan fiyat noktasında bir duyuru yapılmazken, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Kurban Bayramı’na kadar fındık fiyatının açıklanmasını umduklarını ifade etti ve “Fındık Fiyat kesinlikle 15 TL’nin altında olmamalıdır.” dedi. Ayrıca edindikleri bilgiye göre bir firma, bazı tüccarlara fiyat baskısı yaptığına işaret ederek, “Şu anda tüccar 11 TL’den fındık alıyor.” diye konuştu.

Son 3 yıldır 10 TL ve altında fiyatlar yüzünden neredeyse zararına çalışan fındık üreticileri, sabırsızlıkla TMO’dan gelecek fiyat açıklamasını bekliyor. Edinilen bilgilere göre Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sezon da fındık alımı yapacak. Fındık piyasasını da kurumdan gelecek fiyat açıklaması şekillendirecek. Hal böyleyken fındığını toplamış, ürününü satışa hazırlamış üreticilerde bir yandan sabırsız bir yandan ise endişeli bir bekleyiş hakim… Hem emeklerinin hem de maliyetlerinin karşılığının en az 15 TL olduğunun altını çizen fındık yetiştiricileri, Kurban Bayramı’na kadar fiyat açıklaması yapılmasını istiyor.

Bölgedeki çiftçilerin temsilcisi Düzce Ziraat Odası’nın Başkanı Ramazan Öztürk, fındık konusunda özel açıklamalarda bulundu. “Mutlaka TMO, alım yapacak”. Öncelikle Ordu’daki sel felaketinde zarara uğrayan tüm çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Öztürk, ardından TMO’nun fındık alımı konusunda şu bilgilendirmeleri yaptı:

“TMO’nun Düzce’de fındık alım çalışmaları hala devam ediyor. Geçen sene olduğu yer bu sene kirada olduğu için başka bir alan bulmaya çalışacaklar. Mutlaka TMO, Düzce’de alım yapacaktır. Çiftçilerimizin bunu bilmesi gerekiyor. Düzce’de bu yılki rekolte 40 bin tonu geçmeyecek gözüküyor. Bu sene fındıktaki rekolte bir hayli düşük olduğunun bilinmesi lazım. Ben kendim bile 2 tane bahçeme girmedim. Ziraat Odasının arazi çalışmalarında da birçok çiftçimizin de girmediğini ortada. Geçen sene 60 – 70 bin ton civarında Düzce’de fındık vardı. Bu sene 40 bin tonu geçmesinin imkanı yok. Düzce Türkiye üretiminin yüzde 10’unu yapıyor ise 400 bin ton civarında olmasını gerekiyor. Bu da çiftçimizin fındığının, arzın az olmasından dolayı yüksek bir fiyata gideceği, emanete vermezlerse kendi şartlarında saklarlarsa, satışta acele etmezlerse mutlaka ileride fındığının çok daha iyi bir fiyata gideceği çiftçilerimize müjdesini verebilirim.

Şu anda tüccarlar 11 TL’den fındık alımı yapıyor. Maalesef fındık Türkiye’de tekelleşti. Bir Firma bazı tüccarlara talimat vermiş “Şu fiyattan yüksek almayacaksın” diye. Bu tekelleşmenin önüne geçmek için devletimizin müdahale piyasaya girmesi gerekiyor. Bu da TMO ve Fiskobirlik aracılığıyla yapıalbilir. Şu anda tüccar 11 TL’den fındık alım yapıyor. Fındık fiyatı 15 TL’nin üstünde olsun ki fındık üreticisi memnun olsun. Fındık fiyatı beklentimiz 15 TL’dir diyen Öztürk, şöyle devam etti:

“Ziraat odaları olarak yaptığımız çalışmalar ortaya koyuyor ki fındığın maliyeti 11.50 TL. Sizin aracılığınızla tekrar söylüyorum, fındığın maliyeti 11.50 TL iken üretici nasıl olur da 11 TL’den satış yapsın? Buradan yetkililere sesleniyorum; çiftçimizi memnun edecek bir fiyat kesinlikle 15 TL’nin altında olmamalıdır. Bayramda kadar da bu fiyatın açıklanması beklenmektedir.”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir