fbpx
Fındık Tüccarlar Menfaat Peşine Düştüler !

Tüccarlar Menfaat Peşine Düştüler !

Altınordu ilçesinde ve sahil kesimlerdeki ilçelerin kent merkezlerinde fındık hasadını tamamlayan üreticiler, kurutabilmek telaşına düştü. Yüksek kesimlerdeki olumsuz hava şartları da fındığın kuruma süresini uzatıyor.

Bazı üreticiler, hem harmanları olmadığından hem de sahil kesimlerinde daha kısa sürede kuruduğundan fındıklarını yol kenarlarına ve kaldırımlara seriyor. Üreticiler, hava sıcaklığının sahil kesimlerde daha yüksek olduğundan mahsullerin daha çabuk kuruduğunu belirtiyor.

Yaklaşık 35 yıldır fındık üreticisi olan ve Ordu’da Karadeniz Sahil Yolu’nun kenarında yaklaşık 5 ton fındığını kurutmaya çalışan Şeref Şenyurt,

“Yüksek kesimlerdeki olumsuz hava şartlarından dolayı fındıkları kent merkezine getiriyoruz. Burada 3-4 günde fındık kuruyor. Köyde ise neredeyse 10 günde kuruyor” diye belirtti.

Geceleri, yol kenarlarına serdikleri fındıkları nöbetleşe beklediklerini vurgulayan Şenyurt,

Köyde harmanlar da kısıtlı olduğundan da burada fındığı bekliyoruz. İlk defa kaldırımda fındık görenler bizden satın almak istiyor ama fiyatlar düşük olduğundan satamıyoruz” diye konuştu.

Ahmet Demir isimli fındık üreticisi de yüksek kesimlerdeki hava muhalefeti nedeniyle üreticilerin fındıklarını sahil kesimlerde kuruttuklarını ifade etti.

Bu sistemi uygulayanların genellikle gurbetçilerin olduğuna değinen Demir,

“Bir an önce fındıklarını kurutup ikamet ettikleri büyük şehirlere gitmek zorundalar. Zaten bir aylık süre ile geliyorlar, evi olan-olmayan var. Üreticiler bahçeden toplayıp patoza verdikten sonra sahile seriyor” diye konuştu.

Serbest piyasadaki fındık fiyatlarına da tepki gösteren Demir, özetle şu şekilde konuştu:

Cumhurbaşkanımız 16 buçuk lira fiyat verdi, tüccarda 13 buçuk lira. Bu yüzden vatandaşlar mağdur. Gurbetçilerin bir an önce fındıklarını satmasından tüccarlar menfaat peşine düştüler. İnşallah bir buçuk ay sonra bu fındık fiyatları çıkar, biz bunu bekliyoruz.” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Keskin
13 Eylül 2019 12:08

emanete.flndlklarl.verirlerse.fiatlar.böyle.olur.vermesin.kimse
emanete.flndlglnl.bakln.fiat.neoluyor.ondan.sonra.hükümete
klzarslnlz

Kenan Demir
13 Eylül 2019 10:07

Enaz tüccar kadar üreticide suçlu yaa kardeşim yirmi gün bir ay sıkın dişinizi toplayan hemen satıp yada emanete verip köyü terkediyo ben daha topluyorum milletin yarıdan fazlası teslim etti paramı eder böyle olursa

Şuayip Karabay
13 Eylül 2019 09:51

Bir tükçar 14 14.5 fiyat için nazlanıyorsunuz derse o tükçardan uzak duraçan. FINDIK 20 tl altındaki fiyatı bir toprağının başında oturan çiftçi olarak asla kabul etmiyorum. Devlet neyi savunursa savunsun bunların da miladı doldu genç ve akıllı siyasetçilere ihtiyacımız var. Elin suriyelisine baktırıp kendi vatandaşını üzen siyasetçiler istemiyorum artık….